Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

feedback på www.softwareudvikling.com

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Valby
Tilmeldt 16. May 07
Indlæg ialt: 61
Fra  Quubii.com Skrevet kl. 10:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa

Jeg har faktisk to ting som jeg mget gerne vil have jeres feedback på, den ene er selv hjemmesiden http://www.softwareudvikling.com og for dem som har lidt ekstra tid kunne jeg godt tænke mig at få lidt feedback på det produkt vi sælger der. produktet hedder TimeGrapper og er et lille og simple program til tidsregistrering.

Jeg er pt i gang med at lave en manual til det og vil derfor være meget glad for indput

På forhånd tak for hjælpen

mvh

Claus

 

Fra Frederikssund
Tilmeldt 16. Apr 07
Indlæg ialt: 90
Skrevet kl. 11:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Claus,

Selve designet på hjemmesiden ser ganske pænt ud. Personligt synes jeg dog godt at du kunne ha' lavet indholds vinduet
lidt større - på min 22" skærm har jeg et lille felt i midten med indholdet, og en dertilhørende unødig scrollbar.

Derudover ville jeg som det allerførste få læst korrektur på siden. Der er rigtig mange stavefejl - og især der hvor du
bruger et engelsk udtryk "keep it simpel" er det uhyre vigtigt at det staves rigtigt.

Selve produktet ser egentlig ganske spændende ud, og der er nok mange mindre virksomheder der kunne bruge
et sådant værktøj - f.eks. små autoværksteder der ikke har et egentligt system til tidsregistrering.

Mvh
Leif

Fra Værløse
Tilmeldt 1. Jun 09
Indlæg ialt: 410
Skrevet kl. 11:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Claus

 

Først og fremmest vil jeg sige at det er en flot forside du har. Men der er nogle ting, som jeg mener burde rettes/tilføjes/fjernes:

  1. Tilføj en mouseover effekt på knapperne, så man kan se at det er en menu. Det tager ikke lang tid at lave, men det vil se vildt fedt ud! :-)
  2. Gør mellemrummet ned til teksten mindre og brug margin-attributen istedet for dine tomme paragraffer med et nonbreaking space :-)
  3. Fjern "tags". Jeg er ikke sikker på, hvor glad Google er for dette.

 

 Til under-siderne:

  1. Efter min mening, skal du erstatte menuen med en boks hvor det står i. Det er grimt og ikke særlig praktisk. Skriv teksten neden under, ligesom på forsiden.
  2. Under produkter: Sæt TimeGrabber Pro øverst, og TimeGrabber Lite nedenunder

 

/ Morten

Få et godt webdesign til en lav pris på owix.dk - drevet af unge iværksættere

Fra Ballerup
Tilmeldt 6. Jun 08
Indlæg ialt: 16489
Fra  Poledanser underholdning danser Skrevet kl. 12:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Til tilføjelse de 2 andre har jeg bemærket at der ingen kontakt side var på siden , kun klik på e-mail Outlook Express , så alle der sider på en f.eks. En offentlige computer biblioteker mv. kan ikke kontakte dig med skal skrive din e-mail ned og prøve at husk denne e-mail til de kommer hjem til deres hjemme computere tror de flest har glemt e-mail der og du mister en del kunder på den konto .

Lav en normal kontakt side med en kontaktformular evt. med telefon nummer på og et CVR nummer vidst du har et , giver mere troværdighed med et CVR nummer på siden.

OK design og ide Smile

poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows

Fra Vejle
Tilmeldt 25. Sep 09
Indlæg ialt: 148
Skrevet kl. 12:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Claus,

Spændende projekt, jeg har en række punkter:

1. Det grafiske design, der møder mig når jeg kommer til forsiden er super flot, thumbs up.

2. Din informationsarkitektur er ikke god. Jeg har valget mellem "software" og "virksomheden". Så regner jeg med, at hvis jeg vil have udviklet software, eller høre hvilke kompetencer I har, så skal jeg klikke på "software". Men under det punkt, er der en præsentation af 2 produkter, jeg slet ikke vidste fandtes (må man formode). Måske en mulighed er "Om virksomheden", "Udvikling", "Time grabber" - men jeg er ikke ekspert på området.

3. Som nævnt er der mange stavefejl på siden, som softwareindkøber, vil jeg øjeblikkeligt lukke siden, da jeg formoder at en side fyldt med stavefejl, er et garageprojekt og ikke en stabil, seriøs virksomhed. Det skal selvfølgelig ikke forståes sådan at din virksomhed ikke sagtens kan være seriøs og stabil, men jeg kan som potentiel køber ikke se det, og tør jeg så lægge mine arbejdsgange i hænderne på din software?

4. Du skriver, at I ikke tager store projekter, for I kan godt lide at gøre tingene færdige. Det synes jeg ikke lyder troværdigt, store projekter bliver da også gjort færdige. Jeg ville nok istedet skrive, at I specialiserer jer i mindre specialopgaver, da I som mindre ekspervirksomhed har fleksibiliteten (igen - en tekstforfatter vil kunne hjælpe)

5. Efter at have set det flotte design på forsiden, virker det lidt fladt med scrollbaren når man klikker sig ind til "software". I firefox er den bare grå, og falder helt udenfor resten - det ser ud som om der er sket en fejl.

6. Hvis jeg vil downloade programmet, kommer jeg til en knap der hedder "submit query". Den ville jeg nok kalde noget på dansk.

7. Der skal skrives MEGET mere om produkterne. Tænk på, at den potentielle køber har valget mellem tusinde af den slags programmer, og han skal præsenteres for nøglefunktioner og brugergrænseflade langt tydeligere end ved et par bullets. Der bør næsten være et mini-site for hvert af produkterne, så jeg som potentiel køber ved præcis hvad systemet gør for mig og på hvilken måde. Når jeg siger "på hvilken måde" hænger det også sammen med, at hvis en virksomhed jo ikke shopper software for at få et program, men for at få løst et problem. De skal derfor forklares HVORDAN dit program løser deres problem, og HVILKE arbejdsgange de skal forberede sig på at ændre for at få løst problemet.

Håber det kan bruges, og held og lykke med det.

/Anders

Specialforhandler af førsteklasses italiensk vin.

Fra Valby
Tilmeldt 16. May 07
Indlæg ialt: 61
Fra  Quubii.com Skrevet kl. 08:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Alle

Tak for alle de gode indspark, Til jeres orienterin ghar vi en tekstforfatter på så som komme med første oplæg i løbet af næste uge, og nu for hun lige jeres kommentarer med på vejen.

Vi går i arbejdsmode og fikse alle de punkter i har nævnt så siden blive perfekt - igen tak for hjælpen

Mvh

Claus

Fra Værløse
Tilmeldt 1. Jun 09
Indlæg ialt: 410
Skrevet kl. 15:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Det var så lidt. Held og lykke Yes

 

/ Morten

Få et godt webdesign til en lav pris på owix.dk - drevet af unge iværksættere

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)