Som en del af SEO til vores hjemmeside er vi betyndet at skrive artikler (om markiser). For at få flere links ud af det oversætter jeg artiklerne til engelsk og submitter dem til engelske artike-sider, da der er rigtigt mange af disse, hvor man kan få direke links med egen ankertekst. I den forbindelse faldt jeg over http://www.articlecity.com/article_submitter_pro.shtml et værktøj til ca $200, som efter sigende kan submitte artikler til 150 sider af gangen. Er der nogen som har erfaring med dette program eller noget tilsvarende? Om programmet virker og om det er en god ide sådan søgeoptimerings-mæssigt, når det nu er den samme artikel som kommer ud mange steder. Venligst, Benjamin
|
Helt generelt, så er alle programmer, som automatisk tilmelder din side til linkkataloger eller artikelkataloger spild af tid og penge.
Du får ikke noget "ekstra" ud af at tilmelde den samme artikel til 150 artikel kataloger. Søgemaskinerne kan godt regne ud, at når din side har 150 indkommende links, som alle sammen kommer fra sider, som har den samme tekst, så er det "unaturligt".
Det der sandsynligvis vil ske er, at dine links "tæller med" de første 2-3 gange artiklen bliver fundet, hvorefter resten bliver ignoreret (det er ikke helt sådan det fungerer, men det er rimelig tæt på virkeligheden).