Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Vores URL'er skifter - hvordan skal vi redirecte?

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 12. Nov 08
Indlæg ialt: 68
Skrevet kl. 16:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Om et par dage går vi online med nogle renere urler på powerpointing.com Hvordan sikrer jeg at vi ikke mister indeksering i søgemaskinerne på de gamle url'er? Eller hvordan redirecte jeg på den rigtige måde?

Fra Hillerød
Tilmeldt 10. Nov 07
Indlæg ialt: 2846
Skrevet kl. 17:02
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Skal det være helt perfekt, redirecter du samtlige af de gamle url'er til den tilsvarende url i det nye setup. Og selvfølgelig med en 301 redirect, så linkværdi overføres til de nye adresser.

Er det for tidskrævende i en mindre perfekt verden, kan du nøjes med at redirecte de væsentligste url'er samt samtlige url'er med indgående links til - og så ellers sørge for at have en rigtig god 404-side med indbygget søgefunktion og links til de væsentligste dele af sitet.

Men prøv at prioritere at få redirected alle sider. (Jeg har ikke set, hvor omfattende jeres side er, så jeg ved ikke, hvor meget arbejde, jeg foreslår dig at lave).

I vil nok opleve noget skvulpen i jeres placeringer i søgeresultaterne med sådan et skifte, uanset redirects, men den førstnævnte løsning er best practise på håndtering af URL-skifter.

Fra København
Tilmeldt 12. Nov 08
Indlæg ialt: 68
Skrevet kl. 17:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Frank,

Vores side er ret omfattende, men tilgengæld har vi et system der kan lave redirect 301 automatisk. Jeg vidste bare ikke om det var den rigtige med at gøre det på.

Fra Hillerød
Tilmeldt 10. Nov 07
Indlæg ialt: 2846
Skrevet kl. 17:16
Hvor mange stjerner giver du? :

301 er den helt rigtige metode. Den betyder permanent flyttet, og der er netop, hvad der foregår i jeres tilfælde.

Fra Århus
Tilmeldt 18. Feb 06
Indlæg ialt: 4322
Skrevet kl. 17:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Som en lille tilføjelse til det Frank skriver, så kan du lave din redirect på to måder.

1. Enten via PHP og header() funktionen

2. Via htaccess hvis i kører på Apache, hvor det kan gøres meget enkelt med en enkelt linje pr redirect.

For en enkelt url:

Redirect 301 /den/gamle/sti /den/nye/sti

Og for en subfolder

RedirectMatch 301 ^/undermappe/(.*) http://destination

 

Safeticket - Dit enkle og fleksible billetsystem.

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)