Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Dyr opsigelse

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 4. Jun 07
Indlæg ialt: 67
Fra  ButikUnique Skrevet kl. 16:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Vi er ude og kikke på forretning, og faldt over et dejligt lokale i sol centeret. Udlejer ville ha 10 års uopsiglighed, fra vores side, er det normalt?

 

Jeg syntes god nok, at det er lang tid, der står godt nok i kontrakten, at denne § er til forhandling.

 

VH:

 

Michael

Fra Kastrup
Tilmeldt 29. Oct 08
Indlæg ialt: 506
Skrevet kl. 16:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er ikke normalt nej medmindre at det er meget unik

 

men ellers er 3 år mere normalt

Fra Stenløse
Tilmeldt 8. Apr 06
Indlæg ialt: 1584
Fra  NordicCall.dk Skrevet kl. 17:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Kender ikke lokalerne m.v., men syntes i disse tider, at det lyder som en LANG opsigelse. De fleste steder jeg kender til er det max 2-3 år fra lejer og lidt længere for ulejer.

Fra Herning
Tilmeldt 10. Sep 09
Indlæg ialt: 34
Skrevet kl. 17:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Michael

Det er helt sikkert ikke normalt og sikkert et spørgsmål om, at udlejer vil sikre sig unødvendigt. Som andre skriver er 2-3 år normalt og så vil det også være normalt, at udlejer har en længere uopsigelighed.

MVH Hasse

Tilmeldt 4. Jun 07
Indlæg ialt: 67
Fra  ButikUnique Skrevet kl. 18:03
Hvor mange stjerner giver du? :

 

Tak for de mange input. Ja den er aktraktiv og beliggenheden er fantisk, tidligere udlejer har fortalt, at da opsvinget var på det højeste, stod folk i kø for, at få dette lokale og priser på afståelse op til 600,000 kr. Men i har ret, det er mange år.

Jeg ville prøve med 3 år og se hvad der sker.

 

Michael

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)