På mit site har jeg små produktbilleder, som man kan forstørre ved at klikke på dem, hvorved der åbnes en popup. Det virker fint, men popup blokkerne er ikke glade for det. Kan I fortælle lidt om den tekniske løsning bag nedenstående og om jeg skal benytte mig af tilsvarende istedet for popups (Klik på et billede for at forstørre det og se hvad jeg mener) http://www.carolinewozniacki.dk/caroline-wozniacki-gallery.php Er der nogen browsere der kan have problemer med at vise billederne på denne måde eller er der andet jeg skal være obs på? |
altså sådan at det store billede kommer frem som ny side istedet for i et nyt vindue? det er det eneste der sker når jeg klikker på billeder derinde :)
men så skal du i din link kode ændre "target" til "_parent" (som viser det i samme vindue) istedet for at den nok som nu er "_blank" (hvilket giver nyt vindue)
ellers kan du kigge på at implementere et galleri der er mere baseret på javascript. der kan du kigge google Lightbox (mener jeg det hedder)