Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Evaluering af konsept

Side 3 ud af 3 (24 indlæg)
Tilmeldt 26. May 09
Indlæg ialt: 16
Skrevet kl. 14:04
Hvor mange stjerner giver du? :

 

Hej Michael,

Det lyder spændende.. jeg er bestemt interesseret i at høre lidt nærmere og evt. se et eksempel. 
Jeg skal dog advare dig lidt .. Jeg er ikke helt grøn på området og har fået udviklet flere websites i den tunge ende ..så jeg er desværre lidt kræsen når det kommer til kvaliteten ..men bestemt nysgerrig på at høre mere :-)  

Vi søger som udgangspunkt en professionel og mindre opsætning og designpakke evt. baseret på wordpress eller joomla (dvs. det skal være nemt og billigt at gå til denne gang)

Du må gerne skrive til mig på niels(at)andersencomputersupport.dk eller give mig et kald.. (tlf. er sendt til din mail)

:-) Niels

Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 14:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Niels

Tak for tilbagemeldingen. Det lyder godt. Jeg har lidt travlt idag, men ringer til dig imorgen. Har fået nummeret på mailen.

Vi snakkes ved.

Michael

Fra Høng
Tilmeldt 16. Sep 08
Indlæg ialt: 141
Skrevet kl. 12:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Jan

Jeg kan se at indlægget har ligget her nogen tid, men du går måske stadig med ideèn i hovedet ?

Jeg må give Niels Andersen helt ret i de betraktninger han har beskrevet.

Nu har jeg drevet Nørdit.dk i snart 2 år, og må vel så betraktes som nogenlunde erfaren på dette punkt :)

Dit system skal være 100% selvkørende, eller kan du ikke lave en forretning ad af det, da du må påregne at ca. halvdelen af de henvendelser der kommer ikke bliver til en reel ordre, men kun er forespørgsler på hvordan kunder selv kan afhjælpe problemer med deres it.

Disse henvendelser skal du have konverteret til ordre, dvs. at du skal give konsulenterne så mange kvalitetskunder som muligt, ellers bliver de trætte af dit system.

Konsulenter vil naturligvis ikke betale for en sådan henvendelse, og kan på sigt blive en belastning for dem hvis der kommer for mange henvendelser der ikke bliver til reelle kunder

Derfor er det vigtigt at du tager højde for hvordan du skaffer konsulenterne kunder.

Den der med at få 30.000 besøgende ind af bagdøren, duer bare ikke til ret meget, du skal have fat i kunder der reelt har brug for hjælp.

Og det koster.

Du skal regne med at mange af konsulenterne selv bruger mange penge på adwords, SEO ovs.

Så hvordan vil du selv få folk ind på din side ?

Det kan du kun ved at bruge penge på markedsføring, dvs. offline reklamer, adwords, SEO ovs.

Så overvej lige hvor meget du vil smide i dit projekt.

Du kan kun drive en sådan side hvis du "brander" det på en eller anden måde.

Og det koster penge.

Nu skal det ikke lyde som om jeg er ude i en skramme kampagne, for jeg har ikke noget i mod en "konkulega", men jeg vil bare give noge af mine erfaringer videre, så du ikke står med de samme problemstillinger som jeg selv har haft i starten.

Du bliver nød til at finde på noget unikt, som netop kun dit system kan tilbyde både konsulenter men også kunder, eller drukner du bare i mængden, og så er det endnu mere "op ad bakke" for dig.

Husk at det kan godt være at ideén lyder fint inde i dit hoved, men spørg nogle af de konsulenter der har være på banen i mange år, om hvordan det optimale system skulle se ud, og tag så udgangspunkt i disse betraktninger.

Jeg syndtes selv at jeg har en god dialog med vores konsulenter, om at gøre Nørdit bedre, og dem lytter jeg til, og de er gode til at komme med forslag til forbedringer hele tiden.

It Support - Råd og vejledning i alt indenfor it og elektronik til virksomheder samt billig pc hjælp til private

Fra Ringsted
Tilmeldt 22. Aug 09
Indlæg ialt: 36
Skrevet kl. 20:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Ralf

Du har helt ret og havde ingen kendskab til nørdit som jo er det som jeg ville lave. 

Jeg troede bare ikke der fandtes noget så det var godt du kom på banen og sparerede mig for en masse arbejde.

Havde jeg kendt nørdit dengang jeg arbejde i support havde jeg taget kontakt til jer, for vi havde virkelig problemer med kunder som bare gerne ville have en konsulent ud og sætte deres internet op.

mvh

 

Jan

Side 3 ud af 3 (24 indlæg)