Hej alle, Indenfor mit emne findes der meget få danske site, de fleste findes på engelsk. Mit spørgsmål er hvordan links på tværs af sprog bliver vurderet af Google. Indholdsmæssigt forestiller jeg mig at den ikke er så komplet at den giver positiv værdi fra en side om "search engine optimization" til en side om "søgemaskineoptimering" (tænkt eksempel). Men hvad med selve link værdien i kvalitiet, "link juicemæssigt" og som mål for kvantitet af links ind?
Som sagt så er de fleste af siderne i min niche på engelsk, og jeg ville være istand til at få nogle ret gode link ind gennem mit netværk. Spørgsmålet er bare om det seo-mæssigt er tidsinvesteringen værd. /Anders |
Jeg kunne ikke forstille mig at 'linkjuice' tager højde for sprog, altså at den bliver lavere, netop fordi linket/siden er et andet sprog.
Men interessant!!