Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Forslag til at hente kunder til bookingbureau

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra Hellerup
Tilmeldt 6. Aug 09
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 12:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Vi har startet et bookingbureau som er en gratis service for dig, som er ved at planlægge et arrangement. Vi bestræber os på, at kunne levere underholdning, mad og musik fra den mindre private fest til større firma-events!

Vi står i denne situation at vi har indtil videre ringet rundt til 400 potentielle kunder dvs. catering selskaber, entertainere og musikere og over halvdelen lød meget interesseret i projektet. Vi står bare med problemet at det er svært at få kunderne vi snakker med i telefonen til at gå ind på hjemmesiden og oprette sig som kunde. Det er en gratis ydelse vi tilbyder.

Email er ulovligt at sende rundt før man har snakket med kunderne, da dette er spam.

 

VI søger en ny metode til at komme i kontakt med vores kunder - og kan simpelthen ikke forstå hvorfor folk siger nej til en gratis service, som kun kan påvirke deres virksomhed med en større omsætning.

 

 

Med venlig hilsen

KBUK Cooperation - www.dinunderholdning.dk

Fra Århus
Tilmeldt 18. Feb 06
Indlæg ialt: 4322
Skrevet kl. 12:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Du kunne jo spørge dem i telefonen om du må oprette dem i systemet og sende dem deres login pr. e-mail?

Så har du opfyldt lovens krav om samtykke samt har fået dem oprettet som brugere.

Der bør så være et sted når de logger ind første gang at de så aktiverer deres konto og accepterer betingelserne, herunder at du må kontakte dem pr. e-mail med f.eks. reklame :)

Safeticket - Dit enkle og fleksible billetsystem.

Fra Stenløse
Tilmeldt 23. Jun 06
Indlæg ialt: 3040
Fra  iMARKETING Skrevet kl. 14:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Kunne være, at I skulle starte med ikke at linke til sider uden indhold.

Ligegyldigt hvad jeg har klikke på kommer jeg til sider uden indhold.

2-3 klik af denne type og den sidste potentielle kunde er smuttet.

Mvh,

Christian

Fra Århus
Tilmeldt 18. Feb 06
Indlæg ialt: 4322
Skrevet kl. 14:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Faktisk er der slet ingen af siderne der har noget indhold, under de tre kategorier...

Jeg kan godt forstå at I ikke får nogen brugere ud af det..

Safeticket - Dit enkle og fleksible billetsystem.

Tilmeldt 15. Apr 09
Indlæg ialt: 670
Skrevet kl. 14:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Som det lige er nævnt, er det et super godt foreslag med at oprette kunderne med det samme, og sende login info via mail.. husk at opfølge på kontakten, hvis de gerne selv vil oprette sig.. dvs. ring 1-2 uger efter..

Med hensyn til de døde link, vil jeg foreslå at i glemmer kategorierne under eks. musik, og nøjes med at vise de tilmeldte musikere.. osv.. På denne måde kommer det hurtigt til at se "fyldt" ud under musik, og i kan til hver en tid oprette undermenuer i takt med jeres udvikling.

Ellers er det en flot side i har fået lavet.. Yes

Find spændende opskrifter på velkomstdrinks på Drinks.dk 

Fra Hellerup
Tilmeldt 6. Aug 09
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 15:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Vi kan godt se ideen i, at oprette brugeren med det samme. Men grunden til at der ikke er nogle oprettede brugere på siden, er fordi den ikke er blevet offentliggjort endnu i reklamer og på google – de folk der finder siden, er kun folk som vi har snakket med, eftersom vi ikke vil offentliggøre siden før vi har mange brugere. Med andre ord, har vi oprettet siden, således, at entertainere, musikere og cateringselskaber kan se hele konceptet og vores design, således at de kan tage stilling til, om de ønsker en profil derinde. Vi er i gang med hente brugere til siden. Vi har også fået tilmeldinger ud af de 400 som vi har ringet rundt til indtil videre, men det giver bare ikke nok pote, at ringe rundt til folk. Problemet er, at få folk som vi har snakket med til at gå ind på siden og oprette en profil.

Vi har valgt et system, hvor brugerne sender en anmodning, om at blive oprettet, hvorefter vi opretter dem. På den måde undgår vi, at Lars på 13 år, som har fået at vide, af hans mor og far, at han er rigtig god til at spille guitar opretter en profil. 

Men spørgsmålet som vi søger er, om der nogle gode idéer.til  at lokke brugere derind. Dog helst så udgift frit som muligt. Det nytter ikke noget at reklamere for en side, hvis man kun har 50 oprettede profiler!

 

Hilsen,

 

KBUK

Tilmeldt 15. Apr 09
Indlæg ialt: 670
Skrevet kl. 16:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Bare få jeres side online med det samme.. det handler om at opbygge siden, og tilføje indhold hen ad vejen.. start med slet ikke at have nogen kategorier, og lad alle profiler være synlige på forsiden eller 1 underside.. på denne måde ser selv 10 profiler ud af meget, og flere vil tilmelde sig alene af den grund at andre/konkurrenter er præsenteret derinde..

Bare fordi siden er offentliggjort, betyder det ikke at i får 10.000 besøg fra dag 1, og tror mange springer fra pga. at siden ikke er offentliggjort dvs. ikke aktuel = spild af tid / ej troværdig..

Du skal ikke sælge dig selv ud fra: "et godt koncept", men derimod: "nu er vi en realitet"...

Find spændende opskrifter på velkomstdrinks på Drinks.dk 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 17:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa.

 

Jeg har et forslag til dig, som jeg håber at du vil tag til efterretning.

 

Jeg skriver fordi du har potentiale for stor succes med tiden, og derfor har jeg på dine vegne lavet lidt research for dig.

 

Start from scrats.

Når man laver online eller off-line markedsføring så er det super vigtigt at materialet indfrier kundens/brugerens forventning.

 

Catering forbinder man ikke med underholdning, og derfor vil du opleve, at du ingen succes får med at skaffe brugere her til.

 

I jeres tilfælde, så er jeres nuværende målgruppe inde for underholdingsbranchen i alle former.

 

Hvad er underholdning ?

http://da.wikipedia.org/wiki/Underholdning

 

Dette er også jeres målgruppes første forventning til din hjemmeside. Så giver din hjemmeside disse associationer ?

 

Din målgruppes dybeste behov er at skabe en masse glæde iblandt publikummet. Des større glæde din målgruppe skaber, jo større er deres succes den aften.

 

Dvs. at din målgruppe mangler publikum, ellers oplever de ingen succes!

 

Din målgruppe tilmelder sig kun din portal, hvis du kan vise, at du kan dække deres behov for succes – altså kan skaffe dem publikum.

 

Sagt på en anden måde, kan du skaffe dem publikum ?

 

Hvis du kan, så bliver din porfolio fyldt med det samme.

 

/Glenn

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)