Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Innovation begynder med kommunikation!

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 22. Jun 09
Indlæg ialt: 3
Skrevet kl. 12:32
Hvor mange stjerner giver du? :

I generationer har store internationale virksomheder vist sig at begå samme kommunikationsfejl igen og igen.....

Chrysler er et eksempel, Lehman Brothers et andet og for øjeblikket falder General Motors som et klart symbol på den totale nedtur for amerikansk økonomi. Konkurser rammer også danske virksomheder på stribe. Alle taler finanskrise, men der findes måske også andre forklaringer…

Hvad enten der er tale om konglomerater eller om vi ser tilbage i historien på Romerriget eller det britiske imperium ender den store Goliat altid i jorden uden at fatte hvad der egentlig gik galt. Når virksomheder er i krig om markedsandele eller territorier virker det store bureaukratiske hierarki som en hæmsko for innovation og idegenerering, men hvorfor?

Fordi kommunikationen alt for ofte kun går én vej og det er oppe fra og ned snarere end det modsatte.

Rapporten Innovationskraft 2009, viser at kun 9 procent af medarbejderne i større virksomheder er meget enige i, at ledelsen er åben over for kritik af produkter og processer.  Med andre ord betyder det, at 91 procent ikke føler, at de kan tale fuldstændig frit og åbent omkring de forbedringer og tiltag, der er nødvendige for virksomhedens innovationsevne!

Men er der ingen der lærer af fortidens fejl?

Google er et glimrende eksempel på en ny verdenshersker specielt på markedet for søgemaskiner, men også e-mail og muligvis også det kommende operativ system Chrome OS. Det der dog adskiller Google fra tidligere fiaskoer, er virksomhedens unikke evne til at udnytte internettet på internettets præmisser ud fra ideen om en fri og åben kommunikationsform internt.

Google er i sandhed dominerende og et konglomerat, men holder stadig fast i en fri intern kommunikationskultur, hvilket giver virksomheden en enorm styrke i krigen mod konkurrenter i cyberspace. Hos Google skal alle være med til at nytænke, alt er tilgængeligt for alle og der opfordres til at bruge tid på helt nye ideer!

En naturlig konsekvens af denne strategi har indtil nu vist sig i form af en overflod af penge, der strømmer ind på Googles konto midt i et mediemarked, som i forvejen har svært med at få maskineriet til at spille.

Det er en absolut nødvendighed, at lytte til sine medarbejdere og som ledelse at være åben overfor kritik. Det lyder banalt, men kan ikke siges nok gange. Innovation begynder med fri og åben kommunikation!

www.relationtechnology.dk

Kilde: Rapporten Innovationskraft 2009

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)