Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad ville du ALDRIG gøre igen som iværksætter?

Side 2 ud af 2 (19 indlæg)
Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 20:03
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra København
Tilmeldt 7. Jun 09
Indlæg ialt: 1662
Skrevet kl. 20:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Henrik Krogh:

Jeg blev lige mindet om hvor jeg aldrig mere tager danske kunder i mit turfirma!

http://ekstrabladet.dk/ferie/udland/article1195624.ece

Henrik

Det er sikkert fordi du er en led løgner og et dumt svin !  ;-)

Nej, man undrer sig over hvordan danskere opfører sig i udlandet. Sidst jeg var afsted skammede jeg mig virkelig over opførslen på dansker-hotellet. Folk i bedstefars alderen der står og sviner bartenderen til på dansk og gør nar af ham. Kun Russere opfører sig dårligere, men nu er jeg nok ikke den mest erfarne turist.

 

// Jesper

Folkeafstemning om Patentdomstolen

Tilmeldt 7. Aug 05
Indlæg ialt: 415
Skrevet kl. 22:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Dejligt der er gang i tråden igen - fortæl, fortæl!

Yes

Fra Esbjerg
Tilmeldt 23. Sep 05
Indlæg ialt: 4105
Skrevet kl. 00:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vil ALDRIG igen komme til at sende mailen med indkøbspriser, til kunden i stedet for min hotmail adresse :)

Forhandlings grundlaget forsvinder :)

Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 00:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vil aldrig igen lave en ændring i en større opgave, før første milepæl er nået.
I mit tilfælde betød det, at kunden "slap for" at betale første rate af opgaven, fordi ændringen betød, at første  milepæl blev udskudt (på grund af en pludseligt opstået deadline). Herefter løb opgaven ud i sandet. Jeg fik brugt en masse tid og kunden fik intet resultat - det er en loose-loose-situation.

Efter den oplevelse bliver pludselige ændringer i større opgaver fulgt op af supplerende aftaler.

mvh Hans

Fra Hadsten
Tilmeldt 29. Apr 08
Indlæg ialt: 140
Skrevet kl. 09:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Vil aldrig mere købe et for stort varelagerhjem fordi nogle kunder har vist interesse. Det slider HÅRDT på likviditeten når de forskellige kunder så udsætter eller dropper købet, eller kun køber en del af det de viste interesse for. Så er det sku bedre at have en længere leveringstid når først aftalen er indgået. Her tænker jeg på mine industrikunder og i den situation at man introducerer et nyt koncept som de har ventet hele deres liv på (Stick out tongue), så kan de godt vente 1 mdr. ekstra.

Takker for de gode råd.

Fra Århus
Tilmeldt 30. Jan 06
Indlæg ialt: 131
Skrevet kl. 09:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg vil aldrig mere give større kreditter uden at kunden er kreditforikret.

 

Tilmeldt 10. May 09
Indlæg ialt: 1058
Fra  Ronnie Skrevet kl. 09:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Venlig hilsen.

Ronnie 

Fra Allerød
Tilmeldt 28. Mar 05
Indlæg ialt: 3352
Fra  MediaMouse ApS - Trykkeri Skrevet kl. 20:35
Hvor mange stjerner giver du? :

  God idé med denne tråd Simona Geeked.

Jeg har igennem mit iværksætterliv oplevet lidt af hvert - også ting hvor jeg efterfølgende har tænkt "Det her gør jeg ALDRIG igen...".

En af de ting som jeg lærte var under dot.com-nedturen var at passe på med hvilke kontrakter man bandt sig op på - og med hvem.
Jeg lærte det desværre på den hårde måde i og med at det bl.a. var med til at koste en virksomhed livet. Vi var underleverandør til reklamebureauerne og havde bundet os op på udelukkende at være underleverandør til nogle af disse. Da dot.com boblen så bristede og opgaverne ikke længere kom ind fra reklamebureauerne, så var gulvtæppet jo hevet væk under os og vi var i frit fald uden faldskærm.
Endvidere var der også enkelte af de større bureauer som benyttede sig af vores situation hen imod slutningen og tørrede os langt op i nakken.
De vidste at vi var desperate og derfor gøglede os rundt i manegen hvad angik betaling for det arbejde vi udførte.

Derfor lovede jeg mig selv efterfølgende at uanset hvilke virksomheder jeg efterfølgende startede op eller var med til at starte op, ikke skulle binde sig op således at andre uden for virksomheden ville kunne "stække" den.

Så derfor: Mit råd; lad være med at skrive under på en samarbejdsaftale som binder dig på en måde som kan hive dig med ned, hvis din samarbejdspartner ryger ned.

/Jesper

Side 2 ud af 2 (19 indlæg)