Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Investeringsbeviser

Side 1 ud af 2 (15 indlæg)
Tilmeldt 1. Jul 05
Indlæg ialt: 82
Skrevet kl. 14:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej med jer

 

Kan man om almindelig virksomhed udstede "Investeringsbeviser" eller er navnet "Investeringsbeviser" forbeholdt banker osv. at udstede?

Hvis man ikke må, kan man så kalde det noget andet?

Det er jo blot en investering i en virksomhed, som man ønsker at "sælge" med tilbagekøbsgaranti efter nogle år fx.

 

Ser frem til at høre fra Jer!

 

Tilmeldt 26. Apr 09
Indlæg ialt: 33
Skrevet kl. 14:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Investeringsbeviser er forbeholdt finansielle virksomheder.

 

Er det A/S? Så kan du jo udstede nogle af dine aktier, hvor du laver et derivat e.l på.

Ellers er virksomhedsobligationer en mulighed. Der er betalingsstrømmen dog anderledes ved at der typisk er renter der skal betales i løbet af tidshorisonten..

Tilmeldt 1. Jul 05
Indlæg ialt: 82
Skrevet kl. 16:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Selskabet er et A/S, men det er ikke meningen at vi skal udstede nogle af aktierne... meningen er blot at investorerne skal investere penge i projektet og på den måde få et bevis for deres investering med en slags tilbagekøbsgaranti.

Tilmeldt 26. Apr 09
Indlæg ialt: 33
Skrevet kl. 21:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Lyder noget nemmere at tage et erhvervslån i banken. Er det ikke muligt?

 

Vil tro at investorer har mindst lige så stort krav til forrentning som den effektive rente på et erhvervslån..

Fra København
Tilmeldt 30. Jul 07
Indlæg ialt: 2196
Skrevet kl. 21:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Chuck,

Det du leder efter og har brug for, er en aktionæroverenskomst. Jeg skal forklare:

Du sælger en del af aktierne i A/S'et til en gruppe nye aktionærer eller laver en emission. I den forbindelse laves der en aftale om exit med disse investorer og den aftale fældes ned i en aktionæroverenskomst. Aktinæroverenskomsten er den stærkeste form for aftale, som du kan lave i et aktieselskab og denne danner til enhver tid grundlag for aftaler mellem aktionærerne. Aftaler, der ikke fremgår af aktionæroverenskomsten betragtes som sekundære.

Du får altså en del nye aktionærer ind. Lad os sige, at de indskyder en million i dit projekt. Aftalen lyder så, at du/I har option på eller pligt til at købe disse aktier tilbage om 3 år, men denne gang til 1,7 millioner kr. Når datoen så oprinder og I har de 1,7 millioner, så gennemføres handlen, uanset om aktionærerne vil det eller ej. Det er bare tough luck, hvis de ønskede fortsat at blive i projektet. Hvis I ikke har pengene, så står aktionærerne enten ringere eller noget bedre stillet, end hvis I havde pengene. Altså skal man også tage højde for den situation i overenskomsten.

Med venlig hilsen

Flemming

Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 22:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Tja - aktier giver indflydelse - med mindre stemmeretten også skal deponeres. Med aktier kan selskabet komme til at rode med tilbagekøbsregler af egne aktier  mv

eller

alternativt  som der er nævnt i tråden kunne man overveje obligationer, hvor ulempen er at disse typisk er rentebærende undervejs, men til gengæld har man ikke en aktionærkreds, der er om end ikke i en kort periode er inviteret ind.

Tag en snak med jeres revisor om mulighederne. Han kender jeres virksomhed bedre og kan mere præcist rådgive om mulighederne. Løsninger afhænger også af hvor meget kapital I skal have samlet mv.

Tilmeldt 1. Jul 05
Indlæg ialt: 82
Skrevet kl. 22:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Det som vi har brug for er ikke at dele ud af aktier eller ejerskabet af virksomheden, blot muligheden for at udlove "investeringsbeviser" til investorer som ønsker at skyde penge i virksomheden og samtidig efter fx. 12 måneder, få pengene tilbage med 15% i rente.

Men man må vel ikke kalde det "investeringsbeviser"

Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 22:32
Hvor mange stjerner giver du? :

ChucK:
Men man må vel ikke kalde det "investeringsbeviser"

Nej - Men hvorfor ikke kalde det det som det er - en obligation.

Tilmeldt 1. Jul 05
Indlæg ialt: 82
Skrevet kl. 22:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Hmm... ja det er jo en mulighed, men vi vil gerne kunne tilbyde tilbagekøbsgaranti til en højere kurs fx. kurs 115 - kan man det ?

Obligationer kan jo bare sælges til alle og enhver, vi ville gerne have lidt styr på hvem der var investor osv.

Tilmeldt 26. Apr 09
Indlæg ialt: 33
Skrevet kl. 22:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Det kan du sagtens.

Lav et prospekt og udbyd virksomhedsobligationer der tilbagekøbes om x antal år til din kurs 115. Lyder ikke til du vil betale rente af det i løbet af tidshorisonten. Det skal du selvfølgelig tage hensyn til når du beslutter indløsningskursen.

Som sagt før snak med revisoren eller evt. din bank om dette. Det minder meget om de strukturerede produkter som mange banker udbyder lige i tiden.

 

Har du overvejet et alm. erhvervslån? Tvivler på at en investor er billigere..

Side 1 ud af 2 (15 indlæg)