Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

vudér min idé :D

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Varde
Tilmeldt 7. May 09
Indlæg ialt: 762
Skrevet kl. 22:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Danmark er et af de vestlige lande der har mest "ondt i livet", altså problemer man går og roder med i hovedet, og man måske skal bruge et lille skub for at komme igennem. da jeg så det i nyhederne begyndte jeg at snakke med min søster om det, som er

Social- og sundhedsassistent, snakken gik videre sammen med en såkaldt kontaktperson fra kommunen der netop sidder med sager om hovedsagligt unge med "ondt i livet" og de synes begge at det var en god idé, og de ville gerne være med til at skrive artikler, selvhjælpsmetoder, hvem man kan ringe til og hvor man kan få hjælp hvis man har større problemer.. jeg har søgt lidt på google, og jeg har fundet nogle sider, hovedsagligt forskellige kommuner der har hjælpelinjer, men det hele er lidt sløret, der er ikke umiddelbart en side der har det som jeg tænker på at lave.

Synes i der er potentiale? - Og tak for responsen, det er dejligt med andre synsvinkler :D

Jeg skriver om gadgets og gear på ---> vilebo.dk <---

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 22:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Så du tænker på en "portal" hvor folk kan få svar på spørgsmål hvis de har "det skidt" på den ene eller anden måde?

Lidt ligesom sexlinien står for besvarelse af sex relaterede spørgsmål?

Eller lige som børnetelefonen står for forskellige ting?

Eller girlstalk har specialiseret sig i at hjælpe piger?



Hvis du kan differentere dig fra disse kan der være potientiale. Men husk det er noget der kræver meget arbejde. Det er ikke bare noget man ordner over en eftermiddag. Med et sådant projekt - er man nød til at gå ind i det med krop og sjæl. Jeg formoder at du vil opbygge det som noget frivilligt? Og kun komme til at tjene penge via etc. banner reklamer via dit site?


Var det ikke en ide at prøve at lave et samarbejde med et at de eksisterende portaler? Da de har grundstenene og blot skal videre bygges?

Fra Varde
Tilmeldt 7. May 09
Indlæg ialt: 762
Skrevet kl. 07:04
Hvor mange stjerner giver du? :

nej, mere en side hvor man kan finde metoder til at hjælpe sig selv med de problemer man nu har :)

Jeg skriver om gadgets og gear på ---> vilebo.dk <---

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 21:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Hm. Tja det kan vel godt være - så en side som netdoktor hvor man kan læse om forskellige slags sygdomme -

Så vil du lave en side omkring hvis en person har det skidt psykisk? Jeg er sikker på at det kan lade sig gøre med den rette indstilling, men der er meget arbejde der skal gøres.!!

Fra Aarhus
Tilmeldt 3. Jul 07
Indlæg ialt: 1987
Fra  MagentoXperten.dk Winkwink.dk Skrevet kl. 14:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Ideen lyder ok. Dog kræver det meget arbejde og indtjeningspotentialet er måske rimelig begrænset? Hvordan har du tænkt dig at tjene pengene? have reklamer på siderne? Overvej om det kan betale sig og om du kan tiltrække nok til siden..

 

Vh Kristoffer Hjerrild

www.Forumedia.dk

Ejer af Winkwink & Magentoxperten. 

Tilmeldt 20. Aug 06
Indlæg ialt: 144
Skrevet kl. 20:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Den er dødfødt, med den spæde chance for at leve hvis i ruller ud med seks cifre i danske mønter i baghånden.

"Hvis man forsøger at tale til alle, kan man ende med ikke at tale til nogen."

Det citat er godt i online markedsføringsøjemed. Hvis jeg har selvmordstanker, leder jeg efter et site/info om selvmordstanker, psykolog etc. Hvis jeg har kærestesorger leder jeg efter sites/info om det emne.

Hvis Google viser mig et site der handler om ondt i livet - ja så rykker øjnene altså hurtigt videre til det site, eller måske en blog, hvor der står præcis det jeg vil have. Anoreksi er et eksempel... mobning, angst, kærestesorg, dødsfald i familien... osv osv.

Et sted på nettet som du ridser op, skal være MEGA dækkende, hvis folk skal finde vej, og synes at det ser godt ud set udefra. Netdoktor er bredt dækkende, men nøglen ligger i ordet doktor.. og så det faktum at kendskabet til netdoktor er udbredt fordi de har været i gang længe.

Skal det lykkes at drive brugere/læsere til sitet som følge af spændende indhold, så skal det antageligt tage to personer mindst et år at fylde indhold på, mens en programør skal tilpasse samtidig. I løbet af det år skal i bede til popularitetsguderne om noget medvind på cykelstierne så i får opbygget et navn som folk har hørt et sted før.

Når DET så måske lykkes - så skal i finde ud af hvordan i vil tjene penge. Jeg kan ikke se noget potentiale. Hvis Kommuner yder støttekroner til en national portal der dækker meget af det som de enkelte kommuners sagsbehandlere og hotlines har meget af... så ligger der noget der. Måske vælfærds-/ sundhedsministeriet eller lignende kan se fornuften her, men ministerier plejer at søsætte den slags med egne medarbejdere... f.eks. ved at ansætte to projektmedarbejdere i et år, og give dem 500.000 til at få en programmør på sidebenet.

I tanken er det smukt. Behovet er der sandsynligvis også... men de sidste og mere vigtige faktorer i iværksætteri ser ud til at mangle.

Det er ikke for at være kyniker eller pessimist... Jeg forsøger at være realist på jeres vegne.

.. forslaget at arbejde videre med, er at i kan forsøge at indsnævre til ét særligt problem.. og så bygge en niche der hvor i er det aller-bedste sted angående lige netop det emne (bliver det godt kan i kopiere metoden, og dække næste emne).... men husk at i skal kunne se nogle penge - ellers står den på fritidsarbejde.


 

Fra Varde
Tilmeldt 7. May 09
Indlæg ialt: 762
Skrevet kl. 18:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for super respons :D ^^

Jeg skriver om gadgets og gear på ---> vilebo.dk <---

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)