Nej, der er jo også grænser for hvor stor risikoen er - det er ikke særlig tit man støder på omstødelser, medmindre der er tale om væsentlige overdragelser, men risikoen er der.
Til revisorolsen - ud over hæftelsesspørgsmålet er der ikke den store forskel på om ægteparret vælger at køre solo eller lave et I/S, men man slipper for besværet med at skulle overdrage virksomhedens aktiver til ægtefællen. Dette kan vel ske ved gave, som er afgiftsfri mellem ægtefæller
Så skal det vel også lige med, at der reelt vil være tale om start af ny virksomhed med nyt cvr-nr. i tilfælde af et enkeltmandsfirma overdrages til en anden person.
Jeg kom også lige til at tænke på, at hvis man har indgået aftaler med leverandører eller kunder, kan disse aftaler forhindre en overdragelse, idet det kan være en misligholdelse at overdrage virksomheden.