Hej Jeg er nu her på sitet..:-) Jeg har et enkeltmandsfirma (virksomhedsordning). Er der nogle regler for hvormange firmabiler der må købes gennem firmaet. Det jeg havde tænkt var at købe en generel firmabil, men derudover også at købe en ældre veteran cabriolet som sommer firmabil. Er dette lovligt. Er sagen anderledes stillet hvis firmaet er oprettet som aps ? Hilsen Nikolai |
Du får nok fandens svært ved at overbevise SKAT om at den lækre "sportsvogn" aldrig nogensinde bruges privat, da det ikke just er en bil der opfylder et særligt behov for virksomheden som den anden bil ikke vil kunne løse.
Så jeg vil forvente at du bliver lagt på hjul og stejle til torskegilde hvert år og skal fremvise kørselsregnskab for hver eneste meter du kører i samtlige dine biler for at undgå beskatning af fri bil.