Jeg har en kammerat der overejer at tage springet som selvstændig. Han vil dog gerne gå stille igang, så jeg foreslog ham at starte på samme måde som jeg gjorde. Jeg arbejdede on natten på en tank med nogle lange arbejdsdage. Til gengæld var der ikke så mange af dem, og det gav så en masse "fritid" til firmaet.
Men han er ikke så meget for at være tankpasser - så er der nogen herinde der har kendskab til andre jobs med lange arbejdsdage?
Jeg har selv foreslået:
- plejehjem
- DFDS (de sejler vist 14 dage af gangen og er så hjemme i 14 dage)
- Taxa chauffør
Men så kan jeg ikke komme på mere. Er der andre der kan?
Brandmand Lokofører hos DSB Generelle maintenance jobs, f.eks. på storebælt, Øresund eller Metroen. Det er næsten altid 12 timers nattearbejde med en turnus på 1 uges arbejde og 1 uges fri
Jeg var selv receptionist på et hotel inden jeg gik fuldtid - 12 timers nattevagter - så når gæsterne var lagt i seng havde jeg masser af tid til at rode med de ting jeg nu ville ;-)