Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

billeder som skal trykkes på a3 i noget tykt pap materiale

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 14. Feb 08
Indlæg ialt: 171
Skrevet kl. 22:21
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg skal bruge nogle billeder som skal forstørres op og trykkes i a3, i noget pap eller sådan?

Hvem kan give et tilbud og mere information om dette.

 

tak

 

Benjamin

Shape the future, or die trying 8-)

Fra Vemmelev
Tilmeldt 13. Feb 07
Indlæg ialt: 297
Fra  MyPets.dk Skrevet kl. 22:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Mvh. Søren Vang,

www.MyPets.dk

Fra Allerød
Tilmeldt 28. Mar 05
Indlæg ialt: 3352
Fra  MediaMouse ApS - Trykkeri Skrevet kl. 22:38
Hvor mange stjerner giver du? :

  Hej Benjamin,

Der er jo mange muligheder for hvordan den slags kan laves. Først og fremmest kommer det an på hvor mange du skal have lavet, hvor pænt selve motivet skal være, samt hvor mange penge du har til opgaven.

Det er forskelligt fra trykkeri til trykkeri hvordan man vil løse sådan en opgave. I MediaMouse har vi en tre-fire forskellige muligheder:
Hvis det er i meget få eksemplarer - f.eks. 1 eller 10 stk. - så kan vi lave det som et rigtig fotoprint. Det er et print i 5000 DPI og er det ypperste vi kan præstere inden for denne slags foto opgaver. Efterfølgende kan billedet så klæbes op på noget tykt displaypap - fuldstændig som når vi f.eks. laver præsentationsmateriale til reklameburauer. Vi kan endda sætte en lille fod på bagsiden af pappet, således at det kan stå selv.

Hvis det er mere end 10 stk. så er vi ude i et mere normalt digitaltryk. Det er ikke på samme høje niveau som fotoprintet, men det er til gengæld noget billigere set på stykprisen og derved mere egnet ved lidt større antal. Har kan vi så enten kører det på noget 300gr. papir (hvilket svarer til et normalt visitkort i tykkelsen), eller noget tyndere og så efterfølgende klæbe det op ligesom med fotoprintet - men det er igen afhængigt af hvor mange penge du vil ofre på opgaven.

Sidste mulighed, hvis vi er oppe i +500 ens eksemplarer, er at offsettrykke dem. Her har vi mulighed for at trykke på noget tykkere og stivere papir/pap end i digitaltrykket. F.eks. kan vi trykke på noget 450 gr. karton, hvorved arket opnår en ret høj stivhed på næsten samme niveau som hvis det var klæbet op. I offsettryk har vi også mulighed for f.eks. at efterbehandle med lak, hvilket vi ikke har mulighed for ved digitaltrykket.

Jeg håber at du blev lidt klogere af ovenstående Geeked. Som du kan se, så er der nogle detaljer som du nok lige skal gøre dig klart inden vi andre kan begynde at regne nogle priser ud til dig.

/Jesper

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)