Hvad er jeres oplevelser med klamphuggerne på TV2 er alle angrebene på håndværkerne i orden, er det aldrig bygherrene der er noget i vejen med. |
Nu ser jeg ikke så voldsomt meget af den slags tv, men jeg tror at de har gjort deres forarbejde rimeligt grundigt (TV-researcherne) og var håndværkerne rimeligt ok og til at tale med, så var der nok heller ikke behov for TV her.
Husk, at det er ekstreme tilfælde og der laves tonsvis af håndværksarbejde hver eneste dag, som der ikke kan sættes en finger på - samt at aftaler overholdes etc etc.
Det hører heldigvis ikke til hverdagen herhjemme, men engang imellem så sker der virkeligt ulykker for nogen - og især, når kunden insisterer på selv at være bygherre og ikke overlader det til en professionel. Det kan mange gange være formålstjenligt at betale det ekstra og sikre sig, at tidsplaner overholdes og arbejder koordineres ordentligt.
Med venlig hilsen
Flemming