Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Google Map

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Fra Værløse
Tilmeldt 17. Mar 06
Indlæg ialt: 305
Fra  Sushibutik.dk Skrevet kl. 20:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg har http://billigtisverige.dk/  og det er en side, som guider til de steder man kan spare penge ved at købe ind i Sverige. Her er anbefalinger og links til forskellige sider og jeg kunne tænke mig at indsætte et kort, så det er nemt at se, hvor hver butik ligger.

Jeg vil gerne have Google map og at det er muligt at zoom ind og ud i kortet.

Spørgsmålet er hvordan laver jeg det?

Dbh

Kim

Fra Holstebro
Tilmeldt 7. Apr 07
Indlæg ialt: 105
Skrevet kl. 23:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kim

Hvis du selv vil lave det, må du igang med at læse nogle tutorials på nettet. F.eks. http://econym.org.uk/gmap/ men der findes mange derude.

Før du kan begynde at kode skal du havde en API kode. Det kan du få her: http://code.google.com/intl/da/apis/maps/signup.html

Herefter er det egentlig bare en kombination af det serverside sprog du ønsker at bruge, og en masse javascript kald til Googles API.

Hvis det ikke lige er noget du ønsker at give dig i kast med kan du jo finde en webudvikler derude som kan lave det for dig, eller evt. alliere dig med den lokale uddannelses institution og se om ikke du kan finde nogle der som vil lave det for dig som et uddannelses projekt.

Held og lykke med projektet.

Fra Værløse
Tilmeldt 17. Mar 06
Indlæg ialt: 305
Fra  Sushibutik.dk Skrevet kl. 17:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg har fundet en simpel løsning på problemet.

På Google Maps er det muligt at kopiere en HTML kode, som man kan sætte direkte ind på websiden, hvor man ønsker det. Når man gør det, så vil Google Map vise præcis det kort man har valgt. 

Hvis man klikker på billedet kan man navigere rundt i det.

Super smart.

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)