Hej Jesper,
Jeg synes at det er skønt at se at du har lyst til at starte op for dig selv og få sat nogle projekter i søen.
Når det er sagt, så må jeg så skuffe dig, når du søger investorer uden overhovedet at have overvejet hvad du skal arbejde med - måske tøj eller et online billed album? Så er investorerne forlængst over alle bjerge og du kan glemme alt om nogensinde at komme i dialog med dem.
Mit råd til dig er: Find en niche, som du selv tror OVERMÅDE meget på og lav en ordentlig forretningsplan. Den plan vil fortælle dig i detaljer, hvad dine stærke og svage sider er, samt hvor du behøver hjælp og hvad du kan klare selv. Herudover finder du investorens rolle i det her og du finder også ud af, om det er værd at gå videre med.
Som landet ligger nu har du intet og du får intet. Sorry, men det er rene ord for pengene her på Amino. Find det rette produkt/niche og følg drømmen, men gør det ordentligt og velovervejet. Ingen gider spilde tid og penge på noget, der ikke er gennemtænkt.
Du skal ikke tage mine ord som et surt opstød eller lignende, men blot tage dem til eftertanke og huske, at andre menneskers tid er penge. Jeg mener dig det bedste og jeg ønsker dig alt godt fremover.
Med venlig hilsen
Flemming