Jeg skal lave en simpel wordpressblog, som skal kunne følgende: Have en kalender, som registrerede brugere kan skrive og rette i. Jeg skal lave den selv og den skal være gratis. Hvordan gør jeg mht. themes og plugins - hvad har jeg brug for? mvh Hans |
Hej Hans,
I forhold til en helt simpel Wordpress-installation lige ud af æsken, er det kun kalender-delen, der kræver en plugin i forhold til dine ønsker.
Min fremgangsmåde ville være som følger:
Installere Wordpress på domænet
Hoppe ind på wordpress.org og finde to-tre potentelle temaer. (vælge mere end et, hvis nu det skulle være besværligt at skifte billedet i topbaren).
Installere temaet og få tilpasset billedet i topbaren.
Vælge en statisk forside, hvor kalenderen formentlig skal ligge.
De ubegrænsede antal artikler skrives blot som blogindlæg herfra. Vil du have en oversigt med nøgleord, kan en sådan søgeside oprettes som side.
Så mangler kun kalenderen. Der ville jeg se på enten dette eller dette plugin.
Herefter skal du sørge for at tildele dine registrerede brugere passende rettigheder, så de kan oprette artikler og rette i kalenderen, men ikke kan rode i hele Wordpress-opsætningen.
Er det en side, der gerne må tiltrække besøgende i sig selv, vil All-in-one SEO pack eller Platinum SEO pack være en god ide. I så fald vil det også være en fordel, at temaet hører til den mere søgevenlige del af spektret.
Sig til, hvis du har spørgsmål.