Hej Aminoer. Google tilbyder nu billedannoncer, som supplement / erstatning for AdWords. Er der nogen der har erfaring med dette tilbud fra Google? |
Hej Knud,
AdWords-bannerannoncer kan bestemt være et effektivt supplement til traditionelle AdWords-tekstannoncer. Det er dog meget vigtigt, at du får lavet en god, professionel annonce. Du kan enten vælge selv at lave dine annoncer (enten som billeder, flash, video, html etc.) eller få en grafiker til at lave dem for dig. Alternativt kan du prøve det nye værktøj kaldet Display Ad Builder i AdWords.
Når du har lavet dine annoncer, kan du derefter vælge mellem to metoder til at få kampagnen i gang:
1) Søgeord (Lad Google finde relevante sider baseret på søgeord)
2) Placeringer (Vælg selv hvilke sider, du vil annoncere på)
Jeg vil helt klart anbefale dig at bruge søgeord, da dette typisk er det mest effektive.
Er par gode råd:
1) Husk at lave dine annoncer i en del forskellige formater. Nogle hjemmesider understøtter kun få formater.
2) Pas på med at vælge for detaljerede søgeord. Når man annoncerer på indholdsnetværket, gælder det om at vælge nogle få, forholdsvis brede søgeord. Helt ikke mere end 10-15 søgeord.
3) Kør en placeringsrapport, hver anden uge og fjern websites, der ikke fungerer for dig. Hvis du kan se, at nogle specifikke sider performer rigtig godt, kan du overveje at bruge dem til en supplerende placeringsmålrettet kampagne.
4) Husk at sætte et forholdsvist højt CPC-bud, specielt i starten. Hvis man sætter et for lavt bud, bliver man sjældent vist på de bedste sider. Det siger sig selv, at det typisk koster mere at blive vist på store, kendte sider end en lille blog. Et for lavt bud betyder med andre ord, at man kun bliver vist på de ikke så populære sider.
5) Der er desværre stadig en del hjemmesider, der ikke har fået aktiveret billedannoncer på deres AdSense-konto. Så bare fordi en hjemmeside bruger AdSense, betyder ikke at du kan få billedannoncer på dem.
Held og lykke med det.