Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Revisor til Investeringsselskab (Aps)

Side 2 ud af 2 (15 indlæg)
Tilmeldt 29. Mar 05
Indlæg ialt: 74
Fra  christianhvid.dk Skrevet kl. 14:40
Hvor mange stjerner giver du? :

"Holder man derimod ikke aktierne 3 år taler vi om en samlet beskatning som stort set svarer til beskatningen af investeringer der foretages i personligt regi."

Nej. De vil være hårdere beskattet, hvis de holdes i selskabsregi og holdetiden er under 3 år.

Og i de fleste tilfælde vil det være mest skatteeffektivt at spare op over en selvadministreret pensionsordning (etrade.dk - de er gode / billige til den slags).

Derudover er der væsentlige administrationsomkostninger i at holde tingene i et selskab.

Kildeartsprincippet er den mekanisme i skattelovgivningen, der forhindrer modregning af tab på tværs af kilde. Så hvis du f.eks. har tjent på dine aktier, men har et tab i finansielle instrumenter (f.eks. optioner eller specielle etfer - f.eks. xact bear) så kan dette tab ikke modregnes.

Pt. er den eneste mulighed for at komme udover dette at lave et udenlandsk selskab eller et selskab, hvis hovedaktivitet er "finansiel virksomhed" - her ryger man ind under et regelsæt.

Men det korte og lange: Snakker man aktier (primært), beskeden formue (1 mio. oder so): Hold det i fri hånd eller over en selvadministreret pension.

Fra Farum
Tilmeldt 19. Jan 06
Indlæg ialt: 5951
Skrevet kl. 15:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er meget enig Christian. Hvis eneste formål med at stifte selskabet er investeringerne så skal man over en million minimum.

Hvis man ikke udlodder udbyttet af provenuet fra et salg foretaget af selskabet, vil man kunne minimere den personlige udbyttebeskatning til 28%, men da der allerede er betalt 25% selskabsskat, svarer det til en samlet nettoskat på 49%. Og ja - de t er nogle procenter over hvad man skulle betale hvis man blev beskattet ved et salg af personligt ejet anparter, men til gengæld ligger der en skatteudskydelse hvor den personlige skat først forfalder når/hvis man tager pengene ud af selskabet, men det koster som du selv siger administration.

Når vi snakker om andre investeringer end aktier kan man sige at særligt obligationer er mest fordelagtige at investere i privat, idet personer ikke er skattepligtige af evt. kursgevinster, sålænge vi taler om blåstemplede og danske obligationer.

Det hjælper umiddelbart heller ikke noget at lave et udenlandsk selskab.

 

 

 

 

Skattekonsulenterne.dk Rådgivning til revisorer og advokater   Bent Zimmermann

 

Tilmeldt 29. Mar 05
Indlæg ialt: 74
Fra  christianhvid.dk Skrevet kl. 16:20
Hvor mange stjerner giver du? :

"Det hjælper umiddelbart heller ikke noget at lave et udenlandsk selskab."

Vil det ikke hjælpe på kildeartsproblemet?

Fra Farum
Tilmeldt 19. Jan 06
Indlæg ialt: 5951
Skrevet kl. 17:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Ikke sådan som jeg ser det. Når vi taler om aktier ejet af selskaber skelner man ikke mellem børsnoterede og unoterede aktier. Der er det alene ejertiden der er afgørende for den skattemæssige behandling.

Selvom du laver et udenlandsk selskab vil det jo stadigvæk blive undergivet dansk beskatning når anpartshaveren, eller ihvertfald selskabets ledelse, er hjemmehørende i Danmark.

Noget helt andet er så, at når/hvis man åbner op for at personer skal kunne få direkte fradrag for tab på unoterede og børsnoterede aktier, fremfor som nu modregningsadgang, så kunne man da forestille sig at noget tilsvarende ville komme til at gælde for selskabers aktier ejet under 3 år (direkte tabsfradrag).  Men det er svært at gisne om hvad der sker lovgivningsmæssigt i fremtiden. For mig at se går udviklingen i retningen af helt at afskaffe 3 års grænsen for selskaber men det er nok ikke noget der sker foreløbigt.

Skattekonsulenterne.dk Rådgivning til revisorer og advokater   Bent Zimmermann

 

Tilmeldt 21. Jun 09
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 14:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Morten m.fl.

I forlængelse af Jespers forespørgsel vil jeg høre om valutahandel via et Aps. Jeg har indtil nu handlet valuta i privat regi men beskatningen (finansielle kontrakter) er jo ganske hård så jeg overvejer at starte et Aps hvorigennem jeg afvikler handlerne. Den umiddelbare fordel som jeg ser er, at jeg kan akkumulere gevinsterne i selskabet og nøjes med at betale 25% i skat. Jeg er helt på det rene med at den høje beskatning ikke er til at slippe uden om når jeg udlodder fra selskabet.

Mine valutastrategier anvender en del gearing (op til 5 gange) - findes der regler som jeg skal være opmærksomme på i relation til gearing af egenkapitalen (egenkapitalen indsættes på marginkonto hos valutamægleren)?

Så altså: "driften" i mit Aps vil udelukkende være gearede valutainvesteringer - beskattes denne aktivitet på samme måde som hvis driften var murerarbejde, konsulent-ydelser eller noget helt tredje?

Hvem end der kender svarene på ovenstående...kom frit frem :)

 

Side 2 ud af 2 (15 indlæg)