Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Opbygning af Monavie i EU

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 21. Jun 06
Indlæg ialt: 250
Skrevet kl. 23:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Kære Amino læsere og Network Marketing interesserede. I mandags forlod jeg mit tidligere Network Marketing firma og 1.800 team medlemmer i 20 forskellige lande. Det var afslutningen på 2 års arbejde og én af de absolut sværeste beslutninger i mit liv, men den var nødvendig, for at jeg kunne indfri mine drømme indenfor Network Marketing.

 

Foruden at lave en god forretning så ønsker jeg at skabe et troværdigt brand! Jeg ønsker at kunne tilbyde den almindelige forbruger et produkt, hvor forbrugeren får fuld valuta for pengene, og ikke mindst et produkt, som jeg selv kan stå 100% indenfor. Jeg har tidligere opbygget nogle af Danmarks førende kosttilskud, som har været solgt i Matas, Helsam og førende apoteker landet over. Network Marketing er ikke meget anderledes, nemlig at man skal have et stærkt brand, et effektivt produkt som mainstream mennesker finder anvendeligt, og som de fleste har råd til at købe.

 

Vi er en gruppe erhvervsfolk med vidt forskellige baggrunde, som har besluttet os for at opbygge Monavie i Danmark og resten af EU, og i den forbindelse søger vi partnere, som ønsker at deltage i opbygningen af Monavie i EU.

 

Forarbejde!

 

Vi har lavet en markedsanalyse. Konkurrenter, lovgivning, infrastruktur, timing, prisniveau etc. er blevet analyseret, så vi er sikre på, at Monavies produkter passer ind i markedet.

 

Vi har lavet en forretningsplan, som strækker sig over de næste 2 år.

 

Vi har lavet en PR strategi. Vi har tidligere stor erfaring med PR, og nogle af vores partnere er specialister i events og håndtering af pressen.

 

Vi har lavet en markedsføringsplan, som kan støtte vores partnere i hverdagen.

 

Mission statement:

 

Hos MonaVie er vores mission at ændre og forbedre menneskers liv verden over ved at introducere innovative effektive produkter, tilbyde en indbringende forretning og give tilbage til samfundet via vores velgørenheds initiativ.  

 

Etiske regler:

 

  1. Alle skal have mulighed for at  opnå succes!
  2. Vi er committed til at hjælpe alle!
  3. Vi ønsker at møde folk, hvor de er økonomisk!
  4. Vi anpriser kun produkterne indenfor dokumenation og lovgivning!
  5. Vi kommer ikke med indkomst anprisninger!
  6. INGEN må få en negativ oplevelse med MonaVie!
  7. Vi vil opbygge et stærkt brand!
  8. Vi vil bidrage til MonaVies velgørenheds projekt!

 

Fakta om Monavie:

 

  1. Monavie har omsat for 1 mia. dollars indenfor de første 4 år
  2. Omsætter nu for 75 mio. dollars om måneden
  3. Afsatte mere end 25 mio. produkter indenfor de første 3½ år
  4. Får ca. 75.000 nye ansøgninger om måneden
  5. Udbetaler nogle af de største checks i hele industrien
  6. Har et banebrydende produkt, som passer godt til Europa
  7. Skal netop til at lancere i EU
  8. Går 100% ind i de lande, hvor de lancerer

 

Monavie offentliggører, hvad deres distributører tjener:

 

http://media.monavie.com/pdf/corporate/income_disclosure_statement.pdf

 

Hvis du føler, at du passer ind i vores strategi og værdier, og er klar på et eventyr, så vil vi naturligvis gerne høre fra dig. Vi er lige nu i prelaunch, hvor det koster 250 at låse sin position i Monavie.

 

Vil du vide mere om Monavie, kan du besøge www.monavie.com Jeg vil desuden anbefale dig at søge på Monavie på Youtube, hvilket vil give dig en fornemmelse for, hvor stærke Monavie er i branding.

 

Vi ser frem til at høre fra dig.

 

Med venlig hilsen.

 

 

Anders Petersen

 

Tilmeldt 21. Jun 06
Indlæg ialt: 250
Skrevet kl. 16:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Kære network marketing interesserede.

Jeg kan kun af hele mit hjerte opfordre networkere til at kigge seriøst på Monavie. Jeg ved godt, at der er mange andre, som er ved at gøre sit indtog i Danmark, men pga. Monavie intensive pressedækning os studier, kan vi opbygge det vildeste brand i Danmark og resten af EU. Vi holder Monavie kick off i Århus søndag den 18. klokken 15 - 17.30 på Hotel Marselis. Hvis vi står sammen, kan vi bygge det største team i EU og dominere markedet mange år frem i tiden.

Jeg har gennem de sidste 3 måneder haft lejlighed til at komme endnu tættere på Monavies ledelse, og det står nu krystalklart for mig, hvorfor selskabet har slået alle rekorder! Og det er ikke bare en påstand! Hvis der findes nogen læsere her på Amino, som kan vise mig et firma indenfor Wellness, som har solgt for mere en 1 mia. dollars indenfor de første 3 år af drift, så skynd jer at svare her!

Som I ved, så har jeg været leverandør til Matas gennem en del år, og jeg kan med hånden på hjertet sige, at jeg ikke tidligere har set et produkt med lignende potentiale. Både pris- og indholdsmæssigt passer produktet perfekt, og det er en fornøjelse at arbejde med en forretning, hvor produktet er stjernen. I sidste ende er det tilfredse kunder, som skal fremtidssikre vores forretning, så jeg glæder mig meget til at lancere Monavie og få positive tilbagemeldinger fra folk.

Vi arbejder hårdt på at få Randy Schroeder samt folk fra Monavie corporate til Danmark, så vi i nærmeste fremtid kan holde et stort event!

Seneste pressedækning af Monavie:

Uanset hvilket firma i arbejder med, så vil jeg ønske jer alle et super 2009. Jeg håber året bliver det år, hvor I får jeres gennembrud, og at vi sammen kan være med til at løfte det slidte image, som network marketing har fået.  

Hilsen

Anders Petersen

mobil. 24630807

Tilmeldt 3. Mar 09
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 20:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

jag vill bara instämma med dig Anders och hälsa att vi i Sverige också står på för fullt för att hinna etablera nätverket innan det släpps i EU.  Vi startade för en månad sedan och har ca 50 st nu + 150 fr USA.  Har aldrig sett ett liknande företag vad gäller produktnivå, proffesionalism och hjärta. Har tidigare arbetat med TNI med viss framgång. Sålde det dock omedelbart när jag fick höra om MonaVie. 

Märker att med Monaviesom partner  tilltalas fler proffesionella människor än med andra NWM upplägg.  Helt fantastisk känsla!

Är intresserad av samarbete över gränserna,  tex konvent mm. Låt oss tillsammans göra skandinavien till en fantastisk marknadsplats i framtiden.  mitt tele är: +46 709 780860, mail: steneld@live.se 

Om någon i Sverige läser detta och är nyfiken så maila mig för mer info!   

Möte i Göteborg lördag 7/3 kl 14.30, Stockholm söndag 8/3 kl10.30, Linköping söndag 8/3 kl 16.30 maila för mer info.

Tilmeldt 21. Jun 06
Indlæg ialt: 250
Skrevet kl. 20:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Asten.

Tak for din besked. Jeg er lige så imponeret over firmaet som dig, og vi går en spændende tid i møde. Min gruppe er vokset voldsomt de sidste 3 måneder, og har spredt sig til 10+ lande.

Lad os endelig samarbejde så vi sammen kan gøre Monavie til noget specielt i EU. Min mail er ap@mona4you.com og mobil +45 24630807

God vind med din Monavie forretning, og jeg ser frem til at høre fra dig.

Med venlig hilsen

Anders Petersen

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)