Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Betalings Links

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Oct 08
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 08:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa Aminoer,

Jeg har overvejet at købe links på 

www.backlinks.com

www.text-link-ads.com

www.global-weblinks.com

Men jeg er lidt skæptisk overfor om det er en god ide?

Vil google ignorere det da de kan se det er betalings links eller er der nogen der kender andre betaling links der er det værd?

 

mvh

Ben

Fra Hillerød
Tilmeldt 10. Nov 07
Indlæg ialt: 2846
Skrevet kl. 10:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Ben,

Der er nogle ting, du skal overveje.

En af dem er, at Google virkelig ikke bryder sig om betalte links. Læs selv artiklen "Hvorfor bør jeg indberette betalte links til Google?".

De slutter med at skrive: "Dette [Betalte links] er i strid med Googles retningslinjer for webmastere og kan få en negativ indvirkning på et websteds placering i søgeresultaterne".

Det er diplomatsprog for, at du kan risikere at blive straffet pga. betalte links.

I virkelighedens verden er det mindre sandsynligt, at din side bliver decideret straffet og mere sandsynligt, at Google vil ignorere alle de links, de kan genkende som betalte.

Overvejelsen for dig må gå i retning af, om den potentielle gevinst ved købet af betalte links står mål med udgiften til samme links, den lille risiko for straf fra Google og ikke mindst, hvad du ellers kunne have fået af mere autoriseret SEO-arbejde for de samme penge. Betalte links har jo også det indbyggede problem, at det er en konstant, løbende udgift.

Selv kunne jeg ikke drømme om at købe links via den slags tjenester. Med mindre jeg altså havde en engelsk-sproget hjemmeside, der var aktiv indenfor viagra, gambling eller tilsvarende områder, hvor konkurrencen er vanvittig hård og metoderne hos alle er derefter.

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 02:10
Hvor mange stjerner giver du? :
Side 1 ud af 1 (3 indlæg)