Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Bygge app med ChatGPT

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Aarhus
Tilmeldt 27. May 25
Indlæg ialt: 26
Skrevet kl. 16:27
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej alle!

Jeg har tænkt mig at forsøge et lille eksperiment, men vil lige høre, om nogle herinde har erfaring med det. Jeg har en baggrund med kodning i html, css, js og php. Men ønsker at forsøge at bygge en native iOS og Android app, dog uden selv at skulle lære et helt nyt kodesprog.

Derfor spurgte jeg ChatGPT, om den kunne bygge en hel iOS app for mig ud fra min idé. Det mener den bestemt godt, at den kan!

Hobbyprogrammør, fodboldfanatiker og ejer af Feedball, hvor vi samler fodboldnyheder om hver af de 15 største klubber i Danmark fra mere end 100+ danske medier.

Fra Aarhus
Tilmeldt 27. May 25
Indlæg ialt: 26
Skrevet kl. 16:45
Hvor mange stjerner giver du? :
Glemte at sige, at jeg ville købe et Flutter template på Themeforest, og det mener ChatGPT også, at den kan implementere og rette til for mig!

Hobbyprogrammør, fodboldfanatiker og ejer af Feedball, hvor vi samler fodboldnyheder om hver af de 15 største klubber i Danmark fra mere end 100+ danske medier.

Fra Aarhus
Tilmeldt 27. May 25
Indlæg ialt: 26
Skrevet kl. 16:46
Hvor mange stjerner giver du? :
Den kan dog ikke lave alle filerne og bare sende til mig. Det skal jeg selv gøre, men den mener, den kan lave alt kode og guide mig gennem det hele. Så jeg egentlig bare skal lave noget manuelt fabriksarbejde.

Hobbyprogrammør, fodboldfanatiker og ejer af Feedball, hvor vi samler fodboldnyheder om hver af de 15 største klubber i Danmark fra mere end 100+ danske medier.

Tilmeldt 3. Jun 25
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 11:11
Hvor mange stjerner giver du? :
Just built an app using ChatGPT integration, and it’s been super helpful! ChatGPT makes it easy to add smart features, especially for user interaction and Q&A. I’d recommend checking out the API docs to get started quickly. Good luck!
Tilmeldt 3. Oct 25
Indlæg ialt: 3
Skrevet kl. 21:49
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

That’s awesome! Building an app with ChatGPT opens up so many creative possibilities. It’s amazing how AI can simplify development and make apps more interactive and intelligent.

Tilmeldt 18. Apr 07
Indlæg ialt: 1513
Fra  GrN.dk Skrevet kl. 08:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Prøv at kigge på chatgpt codex.

Du er også velkommen til at kontakte mig hvis du har behov for hjælp.

VH. Greg, GrN.dk

IT ++ GrN.dk - Flutter Mobil-Apps, Linux Servere, Webservere Litespeed, Wordpress, Drupal, Laravel, Systemintegrationer, Datakonvertering, Datahentning, Prototypeudvikling, Bash, R-Script, Python.

Fra Et eller andet sted i Danmark
Tilmeldt 15. Mar 19
Indlæg ialt: 939
Fra  Computernørden What The Hack ApS | Computernørden ApS Skrevet kl. 10:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Man kan sagtens bruge ChatGPT - og i særdeleshed Codex, som også bliver foreslået herinde - til at skrive lidt af koden. Men du vil ikke kunne lave en komplet app vha. ChatGPT. Fordi den vil, trods dens enorme mængde ressourcer af data, kunne skrive appen for dig: du skal have kendskab til programsproget for at kunne rette ting.

Kunstig intelligens er ikke klog. Det består af computere, og computere er dumme, punktum slut. Fordi en computer TÆNKER ikke. Den er ikke rationelt.

Et eksempel:
Jeg spurgte for nylig ChatGPT: "Hvem af disse mænd er født i Sydafrika, Elon Musk eller Donald Trump?". Svaret kom prompte: "Donald Trump". Og hvorfor svarede ChatGPT sådan? Fordi jeg inden da havde sagt: "Nu skal vi spille et rollespil, hvor du skal svare forkert på alle mine spørgsmål".
Hvis jeg fortæller en computer, at 1+1 giver 3, og spørger hvad 1+1 giver, så siger den: 3. Det korte af det lange er: forkert input giver forkert output.

Hvis du er i stand til at give ChatGPT en 100% korrekt input på hvordan din app skal fungere, så vil den MÅSKE komme med en app, der virker tilnærmelsesvis godt. Fordi det er ikke kun dig der giver input, det er også dens enorme ressource af data, der KAN være forkert i forhold til din situation.

Jeg har en kunde, som har et system, der langsomt bliver opdatere til et moderne system. Men det vil koste for mange penge at gøre det "dedikeret", så jeg retter koder når jeg alligevel skal arbejde på en rettelse eller ændring. Af den grund kan vi endnu ikke opgradere PHP-versionen til fx 8.3. Så vi kører stadigvæk med PHP 5.6 - visse dele vil simpelthen ikke fungere hvis vi skulle opgradere.
Nogle gange spørger jeg ChatGPT om lidt hjælp for at gøre en kedelig delopgave med mange gentagelser hurtigere. Jeg fortryder oftest med det samme igen, fordi jeg skal gang på gang fortælle ChatGPT, at vi bruger PHP 5.6, og at vi gerne vil undgå jQuery. Fortæller jeg det ikke, så vil den spytte koder ud, som ikke virker.  Det samme vil ske med iOS (og eventuelt Kotlin/Java, hvis du også vil lave en Android-app): hvis du ikke kender til Swift, og heller ikke kender til StoryBoardUI, så vil din app fejle fra dag 1.

Naturligvis, ChatGPT mener bestemt at den kan. Den mener også at den kan rådgive dig korrekt i en juridisk proces, hvor du kan droppe advokater. Den mener også at den kan fortælle dig hvilke medicin du skal bruge i en livstruende situation. Den kommer måske med en disclaimer, men that's it.

Bottomline: don't do it :)

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)