Fradrag for advokat udgifter

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 13. Dec 19
Indlæg ialt: 1
tårnuglen Skrevet 13-12-2019 kl. 16:54
Hvor mange stjerner giver du? :
Har et Holding selskab, hvor jeg har haft 20% af anparterne i driftsselskabet, nu har jeg købt ejeren ud, og ejer nu hele selskabet A/S
Der har været store udgifter til Advokat med rådgivning kontrakter mm også revisor, er der ikke mulighed for nogle fradrag.
Ser ud til der har været flere ændringer i skatte afgørelser gennem årene
Fra 2800 Lyngby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 39874
Cookie - John Hannover Fra  John Hannover Skrevet 13-12-2019 kl. 23:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Lige umiddelbart forstår jeg ikke du ikke går til en revisor - da du sagtens kan få fejlsvar her - inkl mit

Omvendt-  lige umiddelbart - så er der fradrag for omkostninger selskabet har = hvis det er selskabet der har brugt advokat og det ikke er til stiftelse men del af daglig drift. Hvis det er dig selv, så er der ikke fradrag for aftalerne - så du må se - hvem har advokat/revisor faktureret-  og for hvem  selskab eller dig-  blev arbejdet udført

vh John Hannover

Tilmeldt 14. Nov 18
Indlæg ialt: 308
Lier Skrevet 14-12-2019 kl. 09:18
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5.0 stjerner givet af 1 person

Udfordringen er vel ligningslovens § 8 J, som ikke giver fradragsret.

Man er nødt til se på hvad udgifterne konkret dækker over. Noget kan være med fradrag, noget skal måske tillægges anskaffelsessummen og noget måske uden fradrag. 

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
Administration & Finansiering er venligst sponseret af: