Ja, de 3 måneden er så teleselskaberne er sikre på at folk har betalt telefonregninger, så de har pengene.
Kunderne betaler de 12 kr. inkl. moms, så det skal du også trække ud af regnskabet. Hvor meget dækker de 95 øre fra hardwired?. Dækker de også bekræftelses SMS'en der sendes til kunden?.
Du skal være meget opmærksom på lovgivningen på området, ellers kan du få bøder og blive lukket ned på gateway niveau. Du må max. opkræve 12 kr om dagen til denne slags tjenester, så hvis du vælger 12 kr., må du begrænse kunderne til 1 SMS pr. dag.
Hvis du momsregistrerer din virksomhed, kan du trække det meste fra, men da du ikke handler med erhvervsdrivende så har du som sådan ikke brug for en momsregistrering.
Jeg tror dit koncept minder meget om noget en bekendt laver på www.vindmedsms.dk
Udbydere af systemer til at lave konkurrencer?. Som jeg ser det er Hardwired bare et API ikke sandt?.. Så du selv skal programmere op imod deres system. Der findes en række færdige systemer på markedet, vi udbyder selv et og der er flere andre. Hvor du har selve konkurrencen programmeret og klar til brug.
Det bedste du kan ligge på natbordet til læsning er nok rammeaftalen for mobile indholdtjenester som du finder her
prøv at tage et kig på fortumo, det er nemt gratis og du kan tage op til 50,- pr sms
De tilbyder flere forskelige typer konkurrencer, chat mm.
Det er super nemt og du skal ikke have IT færdigheder for at starte en kampagne. Det kræver intet andet en de 5 min det tager at lave kampagnen før den er klar og aktiv.
Iøjeblikket køre der tv-spot med KANSAS hvor de siger vind 25.000 kroner - Cool nok - men nærlæser man det med småt når reklamen køre så står der prisen kan løbe op i 72,- kr ved 9 spørgsmål, i mine øjne rent bondefangeri.
Helt enig! Det er det samme med de reklamer, der kører på MTV, hvor man "lokker" folk til at købe sit "produkt". Det er sgu tarveligt... Ved selvfølgelig ikke om det er sådan noget, I vil lave...