Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Spørgsmål omkring daglig bogføring af salær

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 8. Nov 17
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 13:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har et eller flere spørgsmål omkring daglig bogføring.

eks. salgspris kr. 200.000

Vi aftaler en salgspris med sælgeren på kr. 200.000. Vores salær er inkl. i de 200.000. Salær på kr. 24.000 fratrækker vi, så vi i sidste ende kun overfører kr. 176.000 til sælgeren.

Det er sådan, at der i vores virksomhed "købes" brugte biler, men i realiteten så køber vi dem ikke, vi  finder en køber og formidler købet mellem sælger og køber. Vores fortjeneste på salget er et salær på 12 % af salgsprisen. Køber overfører de 200.000 til vores bank. Vi laver en afregning til sælger, hvor vi trækker vores salær fra inden vi overfører pengene til sælgeren. 

Hvordan bogføres dette ?

Med venlig hilsen

Lone Hansen

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46708
Fra  John Hannover Skrevet kl. 14:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Du bør ofre en revisor til at forklare brugtmoms og andet - Hvis ikke brugtmoms - og vel i det hele taget, så må du jo have en faktura fra dig til sælger på provisionen (eller afregningsbilag den anden vej)- de 24.000 kr for at kunne bogføre og for at få momsen korrekt - men bilhandel - evt brugte og provision - tag og betal for at få det sat korrekt op for der er mange faldgrupper

vh John Hannover

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)