Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Åbne madvogn i Italien

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 4. Aug 17
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 18:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej.

Vi påtænker at åbne et mobilt spisested i Italien. 

Vi påtænker at bo dernede fra Marts - Oktober og i Danmark de øvrige måneder.

Vi har nogle spørgsmål:

Hvilke instans skal man have fat i / Hvilke regler er der for skat/ told/ moms ?

Skal man have næringbrev og hygiejnekurser for at lave og servere mad i Italien ? 

Skal man ansætte personale dernedefra, eller tage dansk personale med ?

Kan man trække udgifter fra til dobbelt husførelse når virksomheden er sæsonbetonet (8 ud af 12 måneder)?

På forhånd tak.

Tilmeldt 4. Jul 09
Indlæg ialt: 868
Skrevet kl. 21:28
Hvor mange stjerner giver du? :

I skal oprettes som virksomhed i Italien og betale både skat og moms, ligesom i Danmark. Herudover skal spisestedet/vognen godkendes af de respektive myndigheder.

Hvis i overvejer det seriøst skal i kontakte en commercialista, og her få de detaljerede informationer, ligesom han opretter jer i diverse registre, jeg kan kun anbefale også at lade ham forestå bogføringen. Han svarer nogenlunde til en revisor.

Hvilken slags mad har i tænkt jer at lave ? I er godt klar over at Italien er madens vugge og at Italienerne er verdensmestre i lækker mad :-) hvis i skal lykkes skal i have en god og ny ide, alt det andet kan italienerne sagtens finde ud af selv. 

Hvorfor skulle i dog tage dansk arbejdskraft til Italien ? I skal da have Italienere til at hjælpe jer, ellers vil i få alt for mange sprogproblemer, jeres kunder i Italien taler kun italiensk vær forberedt på det. Myndighederne taler kun italiensk, så i skal have nogle italienske støttepersoner.

Jeg bor i Italien på 10 år

Tilmeldt 4. Aug 17
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 11:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for din besvarelse:) Det er meget hjælpsomt.. så har vi lidt at start på.. ;)

Jeg vil tillade mig at vende tilbage med yderligere spørgsmål hvis det bliver nødvendigt.

Hav en dejlig dag.

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)