Hej, Jeg skal bogfør for et Aps selskab. Året der skal bogføres er 2016. Ved Åbningsbalance fra 2015, den tidligere revisor har ikke medtaget skattekonto med i regnskabet. Der er en stor beløb som virksomhed skylder SKAT. Hvordan kan jeg bedst muligt bogføre denne i regnskabs år 2016? Jeg håber nogen kan hjælpe mig. |
Alex Rossi:Hej,
Jeg skal bogfør for et Aps selskab. Året der skal bogføres er 2016. Ved Åbningsbalance fra 2015, den tidligere revisor har ikke medtaget skattekonto med i regnskabet. Der er en stor beløb som virksomhed skylder SKAT.
Hvordan kan jeg bedst muligt bogføre denne i regnskabs år 2016?
Jeg håber nogen kan hjælpe mig.
Spørgsmålet er om skattekontoen skal med overhovedet!
Skattekontoen består jo af mange ting, eks. skyldig A-skat og AM, skyldig moms/lønsumsafgift m.fl., hvis disse skyldige beløb allerede er med i regnskabet?
Så find ud af hvad gælden på skattekontoen er sammensat af? og dernæst find ud af om gælden allerede er med i regnskabet?