Hej Jeg har lidt svært ved at forstå afskrivning, jeg har haft en butik og solgte den i maj, men har et varelager på 90.000 kr, hvordan er afskrivnings reglerne....jeg har mit varelager hjemme i min kælder, og har stadig mit firma, hvordan skal jeg forstå hvad der menes med afskrivning af varelaget? er det mindre værd? eller .............det er fordi jeg prøver at komme af med det, men det er meget svært..........så jeg tænkte at hver år må det jo blive mindre værd og om nogle år ingen ting værd.?.....kan ikke finde ud af det hjælp!........vil jo gerne havde det hele væk, og lukke mit firma........hvad sker der hvis jeg bare lukke og ikke er kommet af med mit varelager? Ja det er lidt mange spørgsmål på en gang, men jeg håber at I kan hjælpe mig Mvh gitte |
Du bør nok betale en der har forstand på det, for at hjælpe dig videre med de konkrete skridt. En fagperson.
Men du skal foretage en nedskrivning af værdien, og ikke en afskrivning da dit varelager består af omsætningsaktiver og ikke driftsmidler (som man afskriver på). Sådan en nedskrivning er fradragsberettiget som en driftsomkostning.
Hvis jeg forstår dig ret, så har du ikke lukket din virksomhed, og dermed har du antageligt stadigvæk et regnskab der skal opstilles.
Når du har indkøbt dine varer, har du nok indregnet dem til kostpris - varens pris plus hjemtagelsesomkostninger. Når du skal nedskrive værdien på varerne på grund af ændrede markedsvilkår eller lignende, så kan du gøre det til nettorealisationsværdi.
Men igen - tag fat i én der har forstand på det.
Det kan være at der er andre herinde, der vil komme med den store redegørelse uden beregning, men hvis ikke, så er du velkommen til at sende en privat besked, og så skal jeg hjælpe dig på vej.