Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Et tilbud til kvinder, der vil mere.

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 18. Jan 08
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 20:44
Hvor mange stjerner giver du? :

InnoWoman2008

InnoWoman2008 er Danmarks første iværksættermesse for kvinder. Den skal være med til at sætte fokus på kvindelige iværksætteres potentiale og betydning for udviklingen i Syd- og Sønderjylland. Messen skal give nye og kommende kvindelige iværksættere mulighed for at møde virksomheder, som kan være behjælpelig med blandt andet idé- og forretningsudvikling. Der vil være rådgivere inden for jura, revision, finansiering, skatterådgivning, fagforbund, erhvervstelefoni og meget andet.

 

På messen kan kvindelige iværksættere leje en stand, hvor de kan vise deres forretningsidéer og produkter. Derved får de gode muligheder for at få kontakt med fremtidige samarbejdspartnere. Samtidig kan de fungere som inspirationskilde for andre kvinder, der er på vej til at tage springet og blive selvstændige.

 

På InnoWoman2008 arrangeres også en netværkscafé, hvor besøgende får mulighed for at netværke og skabe kontakter og forretningsforbindelser. Kirsten Stendevad www.pureevolution.net  og Birgitte Sally http://www.smalltalks.dk/  kommer med oplæg og sætter gang i netværkscafén henholdsvis lørdag og søndag. Arrangørerne håber, at mange vil finde sammen med ligesindede, og efterfølgende holde kontakten ved lige i et netværk, der kan udvikle medlemmerne og deres virksomheder.

 

I forbindelse med messen vil man kunne opleve spændende foredragsholdere, som med hver deres baggrund kan fortælle, hvad der skal til for at få drømmen gjort til virkelighed med succes, f.eks. vilje, netværk og forskellige personlige arbejdsmetoder. Samtidig kører der, sideløbende med messen, en idékonkurrence, hvor iværksættere på forhånd kan tilmelde deres idé i form af et koncept eller et produkt. 

 

’Tilmelding til messen foregår efter ”først til mølle”-princippet, og vi opfordrer interesserede udstillere til at være hurtigt ude, da der kun er plads til få inden for hver enkelt branche. Vi lægger vægt på at udstillere og besøgende både får et fagligt og et socialt udbytte af messen. Vi har en klar forventning om, at besøgende på messen vil gå hjem og føle sig inspirerede – og med en følelse af, at være kommet et skridt nærmere den personlige drøm. Her er masser af god hjælp at hente - fra kvinde til kvinde, siger Susann Truelsen, der er en af kvinderne bag arrangementet.

 

Messen løber af stablen den 29. og 30. marts 2008 i Kultur- og Aktivitetscenter Egebæk-Hviding, og selv om det er en iværksættermesse for kvinder, betyder det ikke, at mænd ikke er velkomne. Det er demænd, ifølge med kvinder, har gratis adgang!

 

Yderligere oplysninger om messen kan fås på www.innowoman.dk eller hos Carina Aarhus, mobil 2063 1134, eller Christina Søe, mobil 30 35 17 33

 
 

Messen arrangeres af Corona Q - en netværksorganisation dannet af kvinder for kvinder.

 

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)