Vi har en kørende sælger, og det ville være evigt smart hvis hun havde mulighed for at tage imod betaling direkte ved kunden. Men hvad er reglerne omkring kvitteringer og betaling?
P.t. så overvejer vi at gøre følgende:
1) Sælger står overfor kunde, og kunden ønsker at købe produkt A samt produkt B. 2) Sælger laver en håndlavet kvittering til kunden som har: vores CVR, pris + moms, produkter samt antal, vores firmanavn, kundens navn + telefon. 3) Sælger tager imod betalingen via mobilepay eller kontanter. 4) Såfremt sælger har nok produkter med, så får kunden produkterne med med det sammen og sælger notere på kvitteringen at produkterne ER udleveret. Hvis ikke så vil produkterne blive sendt til kunden efterfølgende. 5) Sælger slå senere de solgte produkterne ud af systemet under kontantsalg.
Umiddelbart kan vi ikke se en smartere løsningen, men når man har med håndskrevne kvitteringer at gøre, så åbner man op for en del manuelt arbejde og evt. fortolkningsproblemer samt forsvundne papirer.