Jeg er i gang med at starte en enkeltmandsvirksomhed op og har d.d. modtaget mit cvr.nr. samt importregistrering.
Jeg ønsker at bestille min første vare fra min kommende leverandør i Kina, men er i tvivl om hvad der skal oplyse på/i pakken.
1. Skal jeg bede min leverandør tilføje mit cvr. (EORI nummer = DK-cvr.nr.?) på pakken - eller er mit firmanavn nok?
2. Skal jeg bede leverandøren oplyse toldtrariffer på pakken - dvs varekoden?
3. Endvidere selvfølgelig bede leverandøren vedlægge faktura, så skat kan se købsprisen og dermed beregne tolden.
Hvornår betaler jeg told af varen? Ved registrering af cvr. nr. samt importtilladelse slipper jeg for at betale moms up front, men skal selv holde regnskab med 25% senere hen. Er dette korrekt forstået?
Jeg håber at nogle kloge hoveder kan hjælpe :o) På forhånd tak, og tak for et spændende og inspirerende forum/site.
altid god ide at dit CVR er med - eller tydeligt firmanavn + ja også godt hvis faktura f.eks. er med i plastperm så told med det samme kan se hvad der er op og ned (iflg den)
vh John H
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER
Tak for dit svar - men hvad med toldtarrif (varekoden) hvornår skal den oplyses til skat? SKal jeg bede leverandøren tilføje det på pakken eller skal jeg oplyse det senere ved moms eller told?
For mig giver det ikke mening at betale en speditør - når vi første vare er 1 stk.og vejer under 1 kg. Jeg er blot nysgerrig efter at vide om jeg skal oplyse toldaffiffer.