Hej alle I kloge hoveder. Jeg er i gang med markedsføring for mit nye firma, og i den forbindelse er jeg interesseret i at give lidt forskellige gaver, når folk udfylder et spørgeskema osv. Kan jeg dermed købe fx alkohol, slips, kuglepenne eller whatever tilgengæld for deres besvarelser? Og skal det i så fald trækkes fra i skat? Jeg går ikke ud fra, at man kan trække det fra moms-mæssigt. Mere hvordan jeg skal bogføre det hele Det vigtigste er, at mine kommende kerne-kunder får en god introduktion. Håber I kan hjælpe mig ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ifølge: http://www.forbrugerombudsmanden.dk/Love-og-regulering/Retningslinjer-og-vejledninger/Ophaevede-retningslinjer-og-vejledninger/tilgift Det er tilladt at:Forære noget vækMan må gerne give gaver, blot det tydeligt fremgår, at forbrugerne ikke skal købe noget for at få gaven. Man må gerne give "en tak for hjælpen-gave", når forbrugerne har udfyldt et spørgeskema eller testet et produkt. Og man må gerne give en gave til dem, der køber noget, blot alle andre også kan få gaven uden videre - og det klart fremgår af markedsføringen. |
ChristianRavn:Jeg er i gang med markedsføring for mit nye firma, og i den forbindelse er jeg interesseret i at give lidt forskellige gaver, når folk udfylder et spørgeskema osv. Kan jeg dermed købe fx alkohol, slips, kuglepenne eller whatever tilgengæld for deres besvarelser? Og skal det i så fald trækkes fra i skat?
I forhold til om du har skattemæssigt fradrag for en reklameudgift, gælder et par betingelser. Først og fremmest gælder at udgiften skal afholdes overfor en ubestemt kreds af kunder og potentielle kunder.
(du kan også læse skat's juridiske vejledning http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=2083500&chk=211047) Du skal nok kigge under afsnittet "gaver og opmærksomheder"
Der er fradrag for en reklameudgift, hvis;
- Varen er indkøbt eller fremstillet til reklameformål
- Et større antal eksemplarer
- Ikke er særligt kostbare (kostpris eller fremstillingspris er under 100 kr.)
ChristianRavn:Jeg går ikke ud fra, at man kan trække det fra moms-mæssigt.
Der kan godt være fradrag for moms.
Hvis ellers de ting du køber kommer med en faktura hvor der er moms på, så kan du umiddelbart trække denne købsmoms fra (fuldstændig på samme måde og med samme betingelser som alle andre køb)
Om du så skal aflevere denne moms igen, afhænger af om varen jf. momslovens § 5 er af "ringe værdi" (kostpris eller fremstillingspris er under 100 kr.). Hvis prisen er over 100 kr. skal du betales udtagningsmoms (i praksis lig med salgsmoms) af indkøbsprisen. Hvis prisen er under 100 kr. falder du under undtagelsen i samme § og der er ingen momsmæssige konsekvenser.
Altså er indkøbsprisen over eller under 100 kr.
ChristianRavn:Mere hvordan jeg skal bogføre det hele
Det kommer lidt an på.
Hvis de ting du forærer væk ikke er noget du har på lager normalvis, så ville jeg bogføre udgiften direkte under reklameudgifter (self under hensyn til ovenstående moms- og skatteregler)
Hvis de ting du forærer væk er lagervarer, så ville jeg nok postere et internt salg. Kreditere (indtægt) under vareforbrug inkl. moms, dernæst debitere (udgiftsføre) under reklameudgifter (igen under hensyn til ovenstående moms- og skatteregler)