Har bestilt varer fra Asien for omkring 350 kroner. Jeg har til min leverandør oplyst mit cvr. nummer, som også tydeligt stod på pakken, og jeg er selvfølgelig registreret som importør.
PostDanmark har nu været og afleveret pakken, men uden opkrævning for importmoms og gebyr. Kommer det senere med posten eller hvad?
Hvis pakken er blevet fortoldet vil du modtage en opkræning på told og et administartionsgebyr på 160 DKK. Du vil ikke blive opkrævet moms og skal heller ikke betale det.
De 80 kr er kun for privates import. Desuden, for nu at være realistisk. Du kan jo ikke drive noget forretning, aldrig så lille, med enkeltpakker under 80 kr + told skal lægge dem sammen hvis de ser flere af slagsen til samme modtager. Gør det korrekt - importregistrer, og vil du kunne få noget ud af det,så skal der større portioner til