Hej Amino'er! Jeg har designet en hjemmeside som jeg finder virkelig flot på wix.com. Da man ikke kan få .dk domæne, vil jeg hører om det overhovedet er muligt at få .dk domæne, fra en wix baseret hjemmeside? Hvis det kan forklares på en måde så jeg også forstår det, ville det være helt perfekt! Mvh. Martin |
Altså hvis du kan tilføje DK domænet hos Wix og få en IP-adresse du skal pege domænet hen på, kan du jo altid gøre det via DNS.
Såvidt jeg ved tilbyder Wix to løsninger mht. tilknytning af domæne. Den første er at man flytter domænet hen på deres navneservere. Det er jeg lidt usikker på du kan, men basalt skal du jo bare tilføje domænet i Wix og så skifte navneservere i DK hostmaster.
Den anden løsning er at du vælger at pege domænet hen på Wix. Igen skal du tilføje domænet i Wix, men skal du have domænet opbevaret på en DNS service, hvor du så peger det hen på Wix' IP-adresse.