Jeg kan heller ikke se, at Skatterådet kunne være kommet frem til en anden afgørelse. Ved bindende svar er det spørger som skal oplyse en sag. Det er værd at bemærke at svaret netop bygger på at omfanget ikke er konkretiseret fra spørger. Det rigtige ville efter min mening have været at Skatterådet afviste at svare på spørgsmål 2 og fremefter.... |
Jesper_nl:Skulle et bindende svar ubetinget følge spørgerens opfattelse, så ville vores retstilstand jo blive et stort ta-selv bord, og kan vi (efter min opfattelse) ikke være tjent med.
Der er efter min opfattelse så mange punkter i de 2 sager hvor forholdene adskiller sig markant at man ikke samlet set kan sammenligne.
Ja, Skat bør naturligvis tage udgangspunkt i spørgers beskrivelse af sin situation. Hvis situationen ikke er som beskrevet, har Skat ikke forpligtet sig til noget med deres bindende svar.
På hvilke afgørende punkter adskiller de to sager sig?
Hvorfor blev Kinnocks e-mails ikke gennemgået, som det er sket i andre sager?