Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Långiver/investor Søges til opstart af virksomhed.

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 2. Nov 11
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 11:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Alle Aminoer. 

Jeg tillader mig hermed at oprette en tråd, i håb om at en mulig investor/långiver ville kunne finde dette interresant.

Jeg har et koncept på et nyt kafferisteri og kaffebar lokaliseret på absolut en af Aarhus bedste lokationer. Problemet for mig er at skaffe den nødvendige etablering økonomi for at få startet dette projekt helt op. Der er fuldt udarbejdet forretningsplan klar, etableringsbudget osv klar til fremsendelse til en mulig nysggerig investor/långiver. Jeg søger den rette investor, som har en forkærlighed til absolut højeste kvalitet indenfor kaffe og fødevarer, dog er det ikke et krav at den rette investor/långiver skal have en aktiv rolle i virksomheden, men det vil være muligt. 

Jeg har alt klar til at sætte projektet i værk, mangler bare økonomien til at etablere denne virksomhed. Virksomheden vil have netsalg og fysisk salg af kaffe, friskristet og i allerhøjeste kvalitet. Vores fysiske lokalition vil kunne genere et salg, højt nok til at virksomheden vil kunne genere en rigtig sund omsætning og overskud allerede det første år. 

Jeg er en mand på 27 år, har arbejdet i service branchen i 9 år, og dette er mit første solo projekt. Jeg har stor erfaring med management, daglig drift og kvalitets kontrol af diverse cafeer og servicevirksomheder og føler jeg har alle de rigtige forudsætninger for at starte et rigtig succesfuldt brand op, med den rette samarbejdspartner. 

Jeg har selv mulighed for at rejse 100.000 kroner, og søger yderligere 500.000 kroner. 

Jeg håber at der sidder en nysgerrig sjæl derude og læser dette, og har lyst til at høre mere omkring mit projekt. 

Med Venlig Hilsen 

E. Seiersen

Fra Sorø
Tilmeldt 4. Oct 14
Indlæg ialt: 999
Fra  MHN Consulting Skrevet kl. 12:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa

Har du tjekket Amino Kapital - http://www.amino.dk/kapital/ ? - Jeg ved, af erfaring, at det er muligt at finde investorer der, hvis du har en Skarp forretningsplan/model

Held og Lykke med det

//Morten

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47190
Fra  John Hannover Skrevet kl. 18:10
Hvor mange stjerner giver du? :
Tilmeldt 5. Jan 14
Indlæg ialt: 258
Fra  sjove-jokes.dk og sjove-vitser.dk Skrevet kl. 18:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har ikke 500.000 cash, men en god del af det (altså vil du, hvis vi kan blive enige, skulle have yderligere investorer indover). 

Jeg kunne derudover godt være fristet på at høre mere - Vil du ikke sende mig en PM med din mail, så kan vi tage den derfra.

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)