Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Mangler en erfaren til at fremstille et smykke i 3D program

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 23. Sep 15
Indlæg ialt: 7
Skrevet kl. 17:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er ved at opstarte et smykke firma og jeg skal igang med at fremstille en prototype, er der nogen der kan tegne i eksempelvis Programmet Rhino?

Mvh Dea

Tilmeldt 23. Sep 15
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 20:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Dea

Ring til Jan Thuesen fra RP Factory.com Han er danmarks førerende indenfor 3D til bl.a. smykker. Du skal bruge et program som hedder ArtCam hvis du vil lave det selv. Opstillingen med program og maskine så du kan lave det og fræse det ud koster omkring 30-50.000 kr.

www.artcam.com

Hvis du ikke vil lave smykkerne selv men kun lave eksempelvis råskitser i 2D, så kan du med fordel hyre en freelancer her: https://www.upwork.com

Hils fra Per:- i Odense.

Jeg har lært at bruge Artcam selv af en gammel indianer fra USA som lærte mig det over Skype. Jeg er på perchantbou på Skype hvis du har brug for et godt råd:-)

Mvh

Per

Fra Danmark
Tilmeldt 5. Oct 11
Indlæg ialt: 79
Fra  SearchMind Skrevet kl. 06:49
Hvor mange stjerner giver du? :

Ønsker du større synlighed online? Invester i Søgeoptimering her!!

Fra København
Tilmeldt 8. Jul 05
Indlæg ialt: 1746
Skrevet kl. 07:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Dea

Jeg vil gerne kigge på det. Jeg tegner så i SolidWorks.

Hvis dine smykker har et meget organisk formsprog, så er det måske nemmeste at tegne det i Rhino - men er de mere geometriske kan de med fordel tegnes i SolidWorks, da det er nemmere at lave eventuelle rettelser dér, uden at skulle tegne det hele forfra. (Det er lidt teknisk det hele :)

Men, jeg vil gerne se eventuelle skitser, så jeg kan vurdere, om det er noget jeg kan gøre for dig Smile

Mvh David

-

Grafisk design & produktudvikling: www.davidchristensen.dk

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)