Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

konkurrenceklausul i samarbejdsaftale mm.

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 7. Dec 07
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 11:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino´ere

 

VIlle lige høre om i har nogle bud inden vi hiver den "store" tegnebog frem til advokat

 Vi har underskrevet en samarbejdsaftale med et rengøringsfirma -  hvor vi kører som underleverandør ud over vores  andre direkte kunder.

Aftalen vedr. havearbejde som vores partner ikke selv kan udføre da det ligger på et helt andet brancheområde end deres kerneydelse : rengøring

Kontrakten udløber 1/4-2008 - Jeg er nu meget utryg ved dette.

Punkt 1. I konkurrenceklausulen står der at vi ikke må have noget med vores samarbejdspartners kunder at gøre før efter 1 år efter kontraktens udløb. Ellers skal vi betale en hulens masse penge.

Vi har nu en sag hvor vores partner selv har opsagt en kunde fra 2008 vedr. havearbejde. Denne kunde vil gerne bruge os da hun har set det arbejd vi har udført igennem vores samarbejdspartner. Vores partner henviser til kontrakten og siger at vi må ikke have dem som kunde indenfor havearbejde før om et år.

Kan det være rigtigt og skal vi nu til at tjekke samtlige vores egne kunder om de er registreret hos vores samarbejspartner ??

Punkt. 2 Hvis vi aflyser/annullerer kontrakten (1 måneds opsigelse) - er vi så¨stadig bundet af konkurrenceklausulen ??

 

For s.... for sur lærestreg

 

Håber på nogle konstruktive indlæg. 

 

 

Fra Kolding
Tilmeldt 27. Mar 07
Indlæg ialt: 81
Skrevet kl. 14:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Vedrørende det sidste spørgsmål : Ja. I vil være bundet mm det i klausulen står at den kan opsiges, og det ville være usædvanligt.

Vedrørende det første spørgsmål : udgangspunktet er at det er rigtigt og at i er bundet af klausulen og således ikke kan samarbejde med rengøringsfirmaets kunder. Ved I iøvrigt hvem det er, for i kan jo komme til at overtræde klausulen uden at vide det.

 

Du er velkommen til at sende mig kontrakten, det kunne være der var muligheder, men som udgangspunkt lyder det ikke godt.

mvh Jon, jst@lett.dk, 82282032

 

Jon, jst@lett.dk, tlf 82282032
Side 1 ud af 1 (2 indlæg)