Nej, du skal til alle dine bogføringer gemme tilhørende bilag, herunder købsfaktura. Dinero Pro tilbyder at gøre dette direkte, men hvis man har Dinero Starter kan det gøres et andet sted, f.eks. på en tilhørende dropbox konto.
Det skal være sådan at hvis Skat kræver dokumentation for et bestemt køb i dit regnskab, skal du kunne finde det tilhørende bilag frem.
IT-blogger.dk - en blog om IT-support, udvikling af websider, CMS, SEO og online marketing
Som Andreas skriver, du må ha den i dropbox men du må som da også bare ha alle bilag i en mappe. Der er intet krav hverken om digital opbevaring eller direkte i regnskabet, bare du har alle bilag (skriv bilagsnr på), så de er lette at finde ud fra regnskabet ved en kontrol, og gem alt 5 år - og som du er inde på, bogfør på konti med eller uden moms, afhængigt af om købet var med eller uden moms (eller på konto erhververvelse EU / uden for EU
vh John Hannover
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER
Det kan dog anbefales, både at have bilagene elektronisk og i papirform, og gerne så du kan komme til dem fra forskellige lokationer, da det er ens eget problem, hvis eksempelvis huset brænder, og bilagsmappen, harddisken eller lignende går til. I sådanne situationer kan man altså få store problemer med Skat.