Det er nødvendigt at sætte sig ind i online markedsføring, herunder SEO. Selvom der er masser af T-shirts med print i verden, så er der vel alligevel et eller andet specielt ved dine? Det handler om at tænke konkret, og kan man ikke hamle op med konkurrenterne på "T-shirts med print", så kan der alligevel sagtens være longtail-udtryk, det er værd at optimere siden til. Derudover ville jeg tænke Facebook, Pinterest, Instagram, blogging OG selvfølgelig nyhedsbrev. :)
Der er jo absolut heller ingen der siger at du skal ligge nr. 1 i år eller næste år. Men sidder du om 1 år og kommer i tanke om, at du egentlig gerne vil til tops i Google, kommer det altså til at tage betydeligt længere, hvis du først der skal til at skrive alle de lange produktbeskrivelser, lave rene flotte URL'er og lignende. Ingen siger at du skal sidde og kæmpe mange dage og uger for at ramme toppen, men et moderat forsøg på at ramme nogle mellemlange eller longtails ("t-shirts med print" eller "t-shirts der bare passer super godt") er aldrig en dårlig i det. Den eneste risiko du løber, er at have spildt en håndfuld timer.
Til gengæld får du så uanset hvad nogle flotte URL'er og gode produktbeskrivelser til kunderne :)
Seneste personlige projekt er siden om datingsiderne: http://finddating.dk/. Søger Googles top. Kan vi hjælpe hinanden? PM mig!