Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad ville du vælge og hvad er det klogeste ?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 18. Jan 12
Indlæg ialt: 149
Skrevet kl. 12:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Lad os antage at du har en webshop der er lige knapt et år som er i stigende vækst, men du overvejer at købe en webshop mere eller starte en selv således at du "spiller på 2 heste".

Er det så mest klogt kun at "spille på en hest af gangen" og have fuldt fokus på den du har i forvejen også vente på den bliver større (I dette tilfælde er du et utålmodigt menneske der helst ville havet haft Jysk Sengetøjslager eller være som Marting Thorborg, Ham der startet Just Eat og det skulle du helst havet været igår, hvilke du godt ved er fuldstændig urealistisk medmindre du er ham den seje handelskole gut der sælger campnage http://deluxlife.dk/ Yes ) ?

Eller..

Vil du mene at det kunne være en god ide at have 2 projekter kørende på samme tid hvis nu den ene ide går hurtigere og bedre end den anden, enten i form af at købe en webshop som er et år gammel.

Hvad mener du er bedst at gøre ? Er det at købe en hjemmeside der har potentiale som er et år gammel, med en lille omsætning som virkelig skal have den store tur i forhold til optimering af hjemmesiden, både i form af kort betaling nyt design m.m.  eller ville du mene det er bedst selv at starte en ny webshop op fra bunden? 

Hvor mange små webshops ville du MAX have kørende på en gang ?

Håber mit spørgsmål giver mening ;)

Tilmeldt 18. Jan 12
Indlæg ialt: 149
Skrevet kl. 21:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Slet ikke nogen som vil/kan byde ind med noget ? :)

Tilmeldt 18. Apr 15
Indlæg ialt: 73
Fra  TrueKasual Skrevet kl. 21:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Hey mate ;)


Ville da lige smide en post fordi jeg før er faldet over en tråd i lidt samme stil som din, og tænkte at der var meget god information på den som du måske kunne bruge til at få besvaret til spørgsmål ;)

- > http://www.amino.dk/forums/t/136056.aspx

Prøv at tjekke den ud :)


Håber det hjalp lidt

MVH

Steffan

Fra Silicon Valley (USA)
Tilmeldt 31. Mar 05
Indlæg ialt: 4047
Fra  InspireAnalytics Inc. Skrevet kl. 22:15
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Jeg har tidligere prøvet at have flere projekter kørende på samme tid, og resultatet var bare, at ingen af dem blev successer. Det kræver som regel fokus at få succes, du fordobler ikke chancerne for succes ved at gå fra en til to webshops. Det betyder bare 2x lager, 2x SEO, 2x markedsføring, 2x kundeservice etc. 

Sats på din shop som er i stigende vækst, som du skriver. Det er mit råd.

Mvh Carsten

Tilmeldt 18. Jan 12
Indlæg ialt: 149
Skrevet kl. 00:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Thanks Mate 😉

Tilmeldt 18. Jan 12
Indlæg ialt: 149
Skrevet kl. 00:03
Hvor mange stjerner giver du? :

1000 tak for dit svar.
Jeg er faktisk ret enig i det du siger, dog har jeg set og hørt om flere som anbefaler det ?

Tilmeldt 26. Jan 08
Indlæg ialt: 1259
Skrevet kl. 07:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har egenlig ikke set andre gøre det men jeg mener at, hvis man har en shop i Magento, så kan man bare oprette en ekstra shop der administrativt bruger det samme setup. Det giver for mange administrative problemer hvis dine shops kører på forskellige systemer, det kan jo betyde forskellige hosts, programmører oa.

Ved Magento ser det for kunden ud som om han besøger en specialist i f.eks. fodbolde og butikken ser nem og overskuelig ud, men du kan have 5-10 shops med helt forskelligt indhold.

Men en anden shop kan jo have et godt navn eller nogle gode leverandører du ønsker at overtage, men er shoppen ringe burde du blot tage det du kan bruge.

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)