Jeg er ved at se på muligheder vedr. scan/søgning af jobannoncer i jobbørser (fx AF/Jobnet m.m.) og firma jobsider, lige som http://www.jobindex.dk/omjobindex.shtml gør, hvilket vi også gerne vil.
Hvordan/hvem kan hjælpe med dette? Såfremt du kender en programmør eller ligende der kan dette, er du meget velkommen til at henvise.
Sådan et system lavede jeg i slutningen af 90'erne til et IT Firma der sprang læk nogle måneder efter. Vi lavede en crawler i perl som hver dag søgte en række forskellige hjemmesider igennem og parsede indholdet og smed det i en database.
Hvis du er intresseret kan vi godt tage en snak om det? Vil lige høre lidt mere detaljeret hvad du skal bruge så kan jeg prøve at komme med et prisestimat :)
uden at vide det præcist men er der så ikke et problem omkring ophavsret der skal tages stilling til hvis du vil anvende data til egne forretningsmæssige formål?
it-arbejde.dk - specialister i middleware og server-side softwareudvikling, J2EE konsulent og Django.
Må man godt tage jobannoncer fra andres hjemmesider og sætte på sin egen side ??
Jeg tvivler på at du "må tage jobannoncer fra andres hjemmesider", og sætte dem ind på din portal. Og det efterlader os så med spørgsmålet om dybe links. Jeg har ikke helt styr på dette begreb, og tror at der altid vil være tale om en vurderingssag, om hvor vidt det er lovligt eller ej. Men jeg er ikke helt sikker?
Dette skriver Jobindex om dybe links i forbindelse med deres indsamling af stillingsannoncer:
Jobindex linker ved hjælp af såkaldte dybe links til jobannoncer på andre jobdatabaser. Jobindex er derfor delvis afhængig af, at de andre jobdatabaser fortsat tillader dette. De største konkurrenter JobZonen, OFIR, StepStone samt ingeniørens Jobfinder har forbudt jobindex at tage deres jobannoncer med i Jobindex. Jobindex respekterer frivilligt disse forbud. De fleste jobannoncer bliver dog annonceret flere steder på internettet, og de fleste større virksomheder annoncerer bl.a. ledige stillinger på deres egen hjemmeside. Jobindex dækker derfor stadig 75% af det samlede antal jobannoncer, der bliver annonceret på internettet, men denne andel kan falde, såfremt flere jobdatabaser eller andre medier end de nævnte beslutter at forbyde Jobindex at lave dybe links til deres jobannoncer.