Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Holdingselskab med IVS

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra Odense
Tilmeldt 28. Dec 12
Indlæg ialt: 19
Skrevet kl. 12:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Vi vil starte en familievirksomhed som en IVS. Vi har tænkt os at stifte et holdingselskab med det samme. Mit spørgsmål er hvordan man specifikt starter/registrerer et holdingselskab? Da vi vil have en IVS, skal vi så først oprette en IVS, som vi så lavet til et holdingselskab? Jeg har ikke kunne finde noget der omtaler denne problemstilling, så al hjælp er velkommen. 

Vi har flere forretningsideer og vil nok på senere tidspunkt stifte andre virksomheder under vores holdingselskab.

På forhån tak for hjælpen!

VH Lærke 

Tilmeldt 17. Feb 11
Indlæg ialt: 175
Fra  Xpress Tryk ApS Skrevet kl. 13:12
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Lærke

Prøv at kigge på John Hannovers blog:
http://johnhannover.blogspot.dk/p/indholdfortegnelse.html

Der plejer at være en væld af informationer.

Jeg håber du finder de svar du søger.

Mvh Brian
Fra Kolding
Tilmeldt 20. Nov 09
Indlæg ialt: 117
Fra  Smartstrøm.dk Skrevet kl. 13:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Lærke.

Jeg mener jeg har læst at man ikke kan oprette et Holding med et IVS - dette skal være et ApS eller A/S

Tilmeldt 5. Mar 06
Indlæg ialt: 2112
Skrevet kl. 13:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har selv lavet et holding, som IVS og taget ApS og andre IVS under.

Ingen problem.

Fra 8600 Silkeborg
Tilmeldt 12. Jun 10
Indlæg ialt: 1458
Fra  Firm 2 Halfdan Timm ApS Skrevet kl. 14:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Et IVS er et fuldblods-selskab og kan derfor udmærket bruges til holding.

Et holdingselskab er et almindeligt selskab, der blot ejer anparter i et andet selskab. Selskabet kan eventuelt registreres som holding med branchekode, men det er ikke nødvendigt.

I skal altså ikke gøre noget specielt ifbm opstart af jeres holding. Stift et selskab som I ellers ville og lad selskabet stifte kommende driftsselskaber.

http://www.juf.dk/holdingselskab/

http://www.juf.dk/5-misforstaelser-om-ivaerksaetterselskabet/ 

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47150
Fra  John Hannover Skrevet kl. 17:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Ingen problemer med at lade IVS være holding - eneste dril her er at det tager lidt tid at stifte  og dermed dobbelt op, hvis man vil ha holding og så lade holding stifte drift.

I princip synes jeg IVS er nok så egnet til holding som til drift, når der ses bort fra, at der ikke kan føres udbytte op fra drift hvis også drift er ivs

I drifts IVS finder jeg ofte 1 krone totalt tosset i forhold til at klare kapitalkravet. Dag 1 når man har tegnet sin lovpligtige arbejsskade (en for hver ejer) har man sikker minus 1499 kr i kapital, og så mangler man måske visit kort og hvad ved jeg Stick out tongue og har minus i banken.

Stift så der er til de første omkostninger i kapital  indtil der kommer penge ind -og husk lån er dels lidt besværligt (markedsrente der skal skatte angives af långiver som renteindtægt og udgift for selskabet) dels hjælper det ikke rigtigt på selve kapital beredskabet (kan dog gives som ansvarligt der træder tilbage for andre kreditorer) Sigt på at kapitalen i alle fald max halvveres

MEN  - skal man ha holding altid. Jeg tror mange holding selskaber lukkes igen, nå ejeren ser der måske slet ikke er behov, men bare dyrere og besværlige sambeskatning hvis man kun har ET selskab i drift, og dermed årsrapport. Læs lidt overvejelser - SKAL MAN HA HOLDING LINK med for og bagdele listet

vh John H

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Fra Odense
Tilmeldt 28. Dec 12
Indlæg ialt: 19
Skrevet kl. 13:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for svarene. Vi vil også tjekke igen, for at være helt sikre på at et holdingselskab er nødvendigt. En af grundene til vi overvejer at gøre det med det samme er, at det er dyrere at oprette det senere, og vi planlægger at have flere små virksomheder.

Mv Lærke

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47150
Fra  John Hannover Skrevet kl. 16:37
Hvor mange stjerner giver du? :

ElleB:
det er dyrere at oprette det senere, og vi planlægger at have flere små virksomheder.
det er korrekt - men husk at flere små virksomheder er flere omkostninger - lovpligt arbejdsskade - regnskaber - årsrapporter og hvad ved jeg. Alt for mange opretter konglomerater som ventede de at blive AP Møller, hvor de lige så godt kunne ha det hele i et og samme selskab med hver sin afdeling og sågår afdelingsregnskaber og hvet sit SE nummer med egen moms, hvis moms var noget de meget gerne ville indberette for hver afdeling frem for samlet

Er der risiko der skal afdækkes kan det gi fornuft - men tænk jer godt om inden i opbygger IVS konglemerater med holding :)

vh John H

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)