Hvordan skal man forholde sig til hvis en leverandør i Danmark har vejledende priser for sine produkter og hvis andre forhandler sælger alle sammen efter disse priser for samme produkt og leverandør og man selv vil enten sælge det billigere eller dyrer?
Kan de nægte at forhandle med mig hvis jeg sælger billiger eller på nogen måder forhindre mig i handel eller samarbejde med dem? og bør jeg sælge billiger eller følge deres vejledninger?
Men leverandøren må ikke forsøge at påvirke forhandlerne til at tage en bestemt pris for varerne eller ydelserne. Så er der tale om bindende videresalgspriser, og det er forbudt.
Men må de gerne nægte at sælge til mig af den grund?
Nej det må de ikke, men du kan være helt sikker på at de så vil begynde at genere dig på andre måde f.eks med lange leveringstider, fejl i dine leverancer, pludseligt udsolgte vare ... osv.