Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Start af engelsk virksomhed med salg af varer i Danmark

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 24. May 14
Indlæg ialt: 3
Skrevet kl. 17:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Situationen er den, at jeg har fuldtidsarbejde i England, hvor jeg arbejder en uge og efterfølgende har en uge fri. Jeg er i min friuge i klart de fleste tilfælde i København og går lidt og leger med tanken om at starte en hygge virksomhed med salg af engelske varer til danskere.

Så vidt jeg kan læse frem til, er der nogle fordele ved at holde selskabet engelsk, hvilket også giver ret god mening, da det er her, jeg har min officielle adresse. Er der nogle specielle ting man skal være opmærksom på i denne forbindelse? Hvilke beløb har man mulighed for at trække fra? Hvilke gebyrer skal der betales?

Som i nok kan læse, er det i øjeblikket kun en ide og egentlig kun ment som et hygge projekt, da jeg har en del tid i min friuge. Men håber der er nogle folk, der er klar over, hvad man har brug for at være opmærksom på?

På forhånd tak

Tilmeldt 24. May 14
Indlæg ialt: 3
Skrevet kl. 23:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Ingen med nogle ideer?

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)