Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Grillbar

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Jun 13
Indlæg ialt: 56
Skrevet kl. 20:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej, min makker og mig overtager en grillbar 15 Maj. Vi laver det som et IVS, nogle gode råd eller faldgrupper .

Vi forpagter den på lejet grund, skriv gerne...

MVH. Jesper

Tilmeldt 9. May 12
Indlæg ialt: 202
Skrevet kl. 16:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Har masser af erfaring fra grill branchen, og vil meget gerne give et par gode råd.

Først og fremmest hold jer til kvalitet. Det er meget nemt at falde for billige indkøbspriser i f.eks. Metro. Men vælg i stedet en seriøs leverandør, som f.eks. BC Catering. Loyalitet mod en leverandør betaler sig virkelig i længden. Ligeledes opnås der en langt bedre loyalitet hos kunderne, hvis der er ordentlig mad I leverer frem for billig skidt. Og ja, kvalitet koster.

Hvis I ikke allerede har indgået en koncept aftale, så prøv at undgå at gøre det. En aftale med f.eks. Tulip kan ende i at I skal sælge produkter som I ikke ønsker at sælge, samtidig binder I jer til at tage alle varer fra samme leverandør og deltage i alle kampagner. (Bemærk, har absolut intet mod Tulip, tværtimod, blot er det konceptet jeg advarer imod).

Sørg for at have alle de praktiske ting på plads. Hygiejnecertifikater, næringsbasen, godkendelse af lokaler m.v. Det bliver hurtigt dyrt at få en negativ smiley.

Der er rigtig mange små udgifter som man sagtens kan glemme ved opstart. Sørg for at få alt med i budgettet, og husk endelig et godt stort beløb til strøm, da maskinerne i en grillbar absolut ikke er lavenergi. Rigtig mange får et kæmpe chock når den første gigantiske efterregning kommer. Så det er bedre at være på forkant med det.

Der kan være rigtig mange penge i kick-back aftaler på næsten alle varer, men det kræver selvfølgelig at man lige viser at man rent faktisk kan få nogle varer over disken. Er man dygtig nok, er der næsten ikke den vare der ikke er mulighed for en eller anden form for bonus på.

Lad være med at gå ind i en priskrig med andre i området. Det er direkte dræbende for en grillbar. Hold priserne og sats på kvaliteten i stedet. Så skal kunderne nok komme.

Smil og byd altid hygiejnekontrollanterne velkommen. Husk de er jeres venner, og behandel dem således. Uanset hvor godt et stykke arbejde I gør, hvor meget I gør rent, hvor godt I holder kontrol selv, så vil kontrollanterne ALTID kunne fælde jer på et eller andet. Derfor lyt til deres råd, brug dem, ring til dem hvis I er i tvivl om noget - de elsker at hjælpe. Diskuter ALDRIG med dem. Det er dem der bestemmer.

Jeg kan blive ved i timevis, men stopper lige her. Hvis der er noget, så spørg endelig. :-) 

Tilmeldt 20. Jun 13
Indlæg ialt: 56
Skrevet kl. 17:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for de gode råd. Kan sagtens følge dig i dem Har aftale med bc catering og vi går ud af Tulip medmere så det er der styr på:) Certifikat er der også styr på næringsbrev tager vi 22 April vi tror begge på det.. Jesper

Fra København
Tilmeldt 24. Nov 06
Indlæg ialt: 235
Fra  www.catertrader.dk Skrevet kl. 17:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er meget enig med magic 22 - høj kvalitet og giv folk noget for deres penge, så skal det nok køre.

Jeg er selv tidligere restauratør (cafe), der er nogle områder som er helt ens, bl.a. kvaliteten. Rene vinduer er særligt vigtigt når i skal have kunder i butikken, og rene toiletter når de er kommet indenfor.. 

Hvor ligger grillbaren henne?

www.catertrader.dk - udstyr til cafe, grill, pizzaria, restaurant mv.

Tilmeldt 9. May 12
Indlæg ialt: 202
Skrevet kl. 17:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Lyder som om I har godt styr på det, så held og lykke med det.

Og lige mens jeg husker det. Lad for alt i verden være med at være nærig med pommes frites. Det er en billig vare, som gøre at folk bliver rigtig mætte, så hellere en større portion, end at folk syntes de er blevet snydt.

Tilmeldt 20. Jun 13
Indlæg ialt: 56
Skrevet kl. 09:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Omkring Kolding

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)