Hej Amino Jeg sidder sammen med min partner og er ved at udforme vores vedtægter da vi vil starte et ApS. Vi har fulgt "guiden" og skabelonen på denne side: http://startvaekst.dk/vedtaegter-aps-og-as til at udforme vores vedtægter. Men. Da vi er et lille firma på kun 2 mand, ser vi ingen grund til at have en bestyrelse men en direktion. Vores spørgsmål er så, hvordan vi udformer vores vedtægter i forhold til generalforsamling. Det siges at vedtægterne SKAL indeholde information om indkaldelse til generalforsamling. Men da vi ikke har nogen bestyrelse og derfor heller ingen generalforsamling hvad skal vi så gøre her? Hvordan skal vi komme udenom punkterne omkring generalforsamling, når vi kun har en direktion? Mvh Mathias |
Aps har ret til, ikke pligt til at have en bestyrelse.
Det er derimod ikke valgfrit at afholde generalforsamling. I praksis afholdes generalforsamlinger ofte "pro forma", dvs. de afholdes ikke i virkeligheden, men selskabets revisor udarbejder de formelle dokumenter, som om der var afholdt generalforsamling.
I kan således ikke undgå generalforsamlingen i vedtægter, men komme let omkring det at afholde generalforsamling i praksis.